Категорії бюджету: 10 витрат, які варто врахувати

Телефон

Якщо ви коли-небудь намагалися контролювати свої фінанси, то майже напевно намагалися скласти бюджет. І хоча ми всі знаємо, що бюджетування - це чудовий спосіб контролювати свої витрати, це часто легше сказати, ніж зробити.

Однією з найскладніших частин бюджетування — окрім власне дотримання бюджету — є його створення. Значна частина цього процесу зводиться до включення правильних категорій.

Що таке 10 категорій у типовому бюджеті?

Хоча у виборі категорій ви можете проявити певну свободу дій і творчий підхід, існують також деякі базові речі, які ви знайдете в багатьох бюджетах.

1. Житло

Житло — одна з найважливіших статей у бюджеті кожної людини, яка також часто є найдорожчою категорією. Що саме включатиме ваш бюджет на житло, залежить від вашої ситуації. Якщо ви зараз орендуєте будинок або квартиру, ваші витрати можуть бути обмежені щомісячною орендною платою. Якщо ж ви є власником житла, то, ймовірно, до нього входить іпотечний платіж, а також податки на нерухомість, ремонт житла тощо.

Певні витрати на житло, такі як іпотека, ймовірно, не змінюються, і тому їх легко передбачити в бюджеті. Але планування бюджету на ремонт житла є більш складним завданням, оскільки вони часто змінюються і можуть виникнути в будь-який момент, тому варто мати певну гнучкість у цій категорії.

2. Транспорт

Транспорт є ще однією важливою статтею в бюджеті більшості людей. Транспортні витрати включають витрати на пальне. Залежно від того, як часто ви їздите, бензин чи газ можуть бути основною або другорядною статтею у вашому бюджеті. Інші витрати, пов'язані з транспортом, включають технічне обслуговування автомобіля.

Якщо у вас немає власного автомобіля, вам потрібно буде передбачити в бюджеті витрати на громадський транспорт або спільні поїздки.

3. Комунальні послуги

Ще однією статтею вашого бюджету будуть комунальні послуги, які будуть відрізнятися залежно від того, де ви живете. Для більшості людей комунальні послуги включають електрику, газ і воду — хоча одна або декілька з них можуть бути включені у вашу щомісячну орендну плату, якщо ви живете у квартирі. Вони також можуть включати вивезення сміття, каналізацію або прибирання подвір’я.

Також плата за інтернет, телебачення і телефон є частиною ваших комунальних послуг. Більшість людей платять за мобільний телефон та інтернет щомісяця.

4. Харчові продукти

Продуктові товари є ще однією великою статтею витрат для українських сімей. Витрати на харчі коливаються від 36 000 до 100 000 грн на рік.

Для цілей складання бюджету найкраще відокремити витрати на продукти від витрат на їжу поза домом. Так, їсти потрібно всім. Але в той час, як основні харчові продукти є необхідною статтею вашого бюджету, відвідини ресторанів краще віднести до категорії особистих витрат.

5. Страхування

Деякі українці мають кілька різних видів страхування, за які платять щомісяця або щороку. У той час як медичне страхування часто покривається роботодавцем або оплачується вами — і тому, як правило, не є окремою статтею у вашому бюджеті — інші види страхування, ймовірно, щомісяця знімаються з вашого банківського рахунку.

Найпоширенішими прикладами є автострахування та страхування орендарів або власників житла. Залежно від вашої ситуації, ви також можете мати страхування життя, страхування на випадок інвалідності тощо.

6. Охорона здоров'я

Ви майже напевно витрачаєте гроші на охорону здоров'я щороку. Залежно від якості вашої страховки та стану здоров'я, медичне обслуговування може стати основною статтею вашого бюджету. Якщо ж ви не маєте страховки, та напевне знаєте, на що потрібно витрачати щомісяця — ліки, візити до лікарів тощо, заплануйте це.

7. Догляд за дітьми

Якщо у вас є діти, які ще не досягли шкільного віку, ви можете платити за догляд за ними — наприклад, няню або дитячий садок. Їжа, одяг, навчання дітей — усе це має бути якнайбільше передбачене у вашому бюджеті.

8. Особисті витрати

Особисті витрати — це досить широка категорія, яка може охоплювати практично все, на що ви витрачаєте гроші, і що не входить до жодної з перерахованих вище категорій. Ось кілька прикладів того, що ви можете включити в категорію особистих витрат:

  • Одяг
  • Засоби особистої гігієни
  • Витрати на домашніх тварин
  • Предмети домашнього вжитку
  • Розваги
  • Харчування поза домом
  • Електроніка
  • Шопінг

9. Подарунки та донати

Незалежно від вашої ситуації, швидше за все, ви витрачаєте принаймні трохи грошей щороку на подарунки та донати — у нашому випадку на армію чи благодійність. По-перше, ця категорія, ймовірно, включає подарунки, які ви даруєте друзям і членам сім'ї протягом року на дні народження та свята.

Ця категорія також може включати будь-які благодійні пожертви, які ви робите протягом року. Це можуть бути регулярні пожертви на благодійність чи ЗСУ або навіть гроші, які ви даєте другу чи члену сім'ї, який переживає важкі часи.

10. Борги, заощадження та інвестиції

Остання категорія у вашому бюджеті повинна включати гроші, які йдуть на борги, заощадження та інвестиції. Іншими словами, ваші фінансові цілі. Певні боргові виплати будуть обов'язковими у вашому бюджеті — це можуть бути виплати за іпотекою або автокредитом.

Далі, до цієї категорії відносяться будь-які заощадження, які ви робите для досягнення фінансових цілей, як короткострокових, так і довгострокових. Сюди можна віднести створення фонду на випадок надзвичайних ситуацій, заощадження на перший внесок за будинок або автомобіль, заощадження на відпустку і створення фонду на освіту для ваших дітей.

Нарешті, ця категорія включає ваші інвестиційні рахунки, незалежно від того, чи інвестуєте ви на пенсію, чи заощаджуєте на велику покупку, чи просто інвестуєте, щоб примножити багатство.

Підсумок

Важливою частиною створення ефективного бюджету є включення правильних категорій. Звичайно, ваш список може відрізнятися від наведеного вище. Можливо, у вас немає боргів, а це означає, що вам не потрібно включати їх до списку. Або, можливо, у вас немає дітей, а це означає, що догляд за ними не є для вас витратою.

З іншого боку, деякі люди можуть вирішити бути більш конкретними зі своїм бюджетом. Наприклад, замість категорії особистих витрат ви можете розбити їх на такі категорії, як одяг, туалетне приладдя, розваги, харчування тощо.

Зрештою, це ваш бюджет. І хоча існують певні рекомендації, які можуть допомогти поліпшити його, єдине реальне правило полягає в тому, що він повинен працювати на вас.