Боремося з депресією — частина 1. Що почитати, коли сумно

книги

Кожен має дні чи тижні, коли морально важко. Під час тривог, важких звісток, втоми, внутрішніх проблем кожен живе свою війну. Але варто пам'ятати, що тільки ми можемо впоратися із сумом і тривожністю. Робота з психологами також має на увазі складну, комплексну роботу над самим собою. Одна з найкращих тактик — перечитувати улюблені книги. Якщо зараз ви переживаєте такий період або вам дуже важливо підняти собі настрій — ми підготували гайд за книгами для таких випадків. У добірці — найкращі твори, які допоможуть покращити психологічне самопочуття та трохи розслабитися.

Найкращі книги про депресію для самодопомоги

«Висхідна спіраль» — Алекс Корб

Книга розповідає про використання нейронауки для обернення депресії у зворотний напрямок. Це не так складно, як це звучить. Книжку написано простими словами для звичайних людей — тут не буде складних термінів. Замість того щоб потрапити в низхідну спіраль, як щодо висхідної спіралі?

Депресія — це не те, з чого можна просто витягти себе і впоратися з нею. Але як досліджує нейробіолог Алекс Корб, ви можете поступово робити більше речей, щоб краще дбати про себе.

Ця книга із самодопомоги при депресії пропонує відправну точку з практичними й підкріпленими нейробіологією стратегіями, які допоможуть вам змінити форму свого мислення і створити спіраль до більш щасливого і здорового життя.

«Почувайся добре. Нова терапія настрою» — Девід Д. Бернс

Теорія доктора Девіда Бернса полягає в наступному: наші негативні думки швидше виникають від того, що з нами все гаразд, а не тому, що все погано.
Наприклад, сьогодні багато українців, які перебувають у відносній безпеці, все одно впадають у депресію. Це пов'язано з почуттям хибної провини — відчуття несправедливості, що інші люди в цей момент страждають, а йому чи їй вдалося вижити.

Книга каже, що наш розум намагається нам щось сказати, і наше завдання — слухати. Тільки тоді ми зможемо зрозуміти, що нам більше не потрібні негативні думки.
Це прискорений спосіб доктора Бернса допомогти самостійно подолати депресію (або у супроводі психолога чи іншого фахівця). Книга допоможе вийти за межі свого стану і знайти шлях назад до радості.

Цю книгу важко купити в Україні в магазинах. Але вона є у вільному доступі в інтернеті, тож буде зручно читати навіть у транспорті. Також варто пошукати у букіністах — книга 1994 року видання. Попри вік, вона досі актуальна, хоча наш світ змінюється у запаморочливих темпах.

«Чому варто жити далі» — Метт Хейг

Це одна з найкращих книг про депресію за останнє десятиліття, а також одна з найпопулярніших. Це історія депресії Метта Хейга, написана з фірмовою чесністю та вразливістю, завдяки яким він став так відомий останні кілька років.

Вона наповнена пам'ятними висновками, які варто переглянути у найважчі дні, включаючи нагадування про те, що згодом світло повернеться у ваше життя.

«Пастка щастя» — Расс Гарріс

Расс Гарріс протистоїть ідеї того, що ми завжди маємо бути щасливими. І це, щиро кажучи, робить нас усіх нещасними.

У цій книзі самодопомоги при депресії Харріс показує, як використовувати терапію прийняття і відповідальності (ТПВ) як просту терапію, що самоналаштовується, засновану на уважності, щоб почати жити більш повноцінно, зменшити стрес і поповнити скарбницю гами емоцій, що становлять задовільне життя.

Найкраща література для доброго самопочуття при депресії

Ці книги від депресії легкі та підіймають настрій.

«Гордість і упередження» — Джейн Остін

Коли я думаю про книги, які підіймають настрій, я не можу не згадати «Гордість та упередження». Це просто одна з найбадьоріших класичних книг, коли-небудь написаних. Чи читаєте ви її вперше або вп'яте, пориньте у світ танців, заміських будинків і квітучої романтики Джейн Остін.

«Таємний сад» — Френсіс Ходжсон Бернетт

Книга «Таємничий сад» — ще одна з найкращих для підняття настрою, які можна прочитати під час депресії. Коли осиротіла Мері Леннокс переїжджає жити у великий будинок свого дядька на йоркширських болотах, її лякають таємниці та звуки майже ста кімнат особняка.

Сади, що оточують особняк — єдиний порятунок Мері. І коли вона виявляє таємний сад, оточений стінами й замкнений зниклим ключем, а також двох несподіваних компаньйонів, вона має намір повернути його до життя.

«Добрі передвісники» — Ніл Гейман і Террі Пратчетт

Одна з рецензій на цю книгу звучала так: «Як би безглуздо це здавалося, але "Добрі передвісники" Ніла Геймана і Террі Пратчетта ось уже сім років є моєю улюбленою книгою, коли мені важко. Її весело та легко читати. Вона дає мені відчуття, що якщо герої цієї історії можуть спокійно і з гумором поставитися до апокаліпсиса, то я зможу впоратися з будь-якими менш апокаліптичними проблемами».

Книга «Добрі передвісники» поєднує в собі гумор Пратчетта, серйозність і похмуру іронію Геймана і є оригінальним поглядом на апокаліпсис.

Книги про красу життя

Ці книги дадуть вам надію та нагадають, що у світі залишилося багато хорошого.

«Все те незриме світло» — Ентоні Дорр

Ця книга змусить вас пережити емоційні американські гірки та відчути все. Несамовита, але прекрасна книга. Тисячі рецензій читачів, які були у захваті, не можуть брехати.

Це історія про сліпу французьку дівчинку та німецького хлопчика, чиї шляхи стикаються в окупованій Франції, коли обидва намагаються вижити в руйнуваннях Другої світової війни. Багатьом із нас вона буде близька до душі та дасть зрозуміти, що все погане обов'язково закінчиться.

«Але це не хоробрість; у мене немає вибору. Я прокидаюсь і живу своїм життям. Хіба ви не робите те саме?»

«Ноктюрни» — Кадзуо Ісігуро

Входить у мій особистий топ книг, які допомагають покращити настрій. Кожне слово тут гарне і переплетене у незвичайному легкому сюжеті. Це історія про музику — як вона впливає на історію кожної людини у певний період її життя. Під час читання здається, що вона грає на фоні.

Книга складається з п'яти окремих історій: про першу закоханість знаменитого співака, який приїхав із дружиною до Венеції; про рок-музиканта, який переглядає своє ставлення до життя, випадково зіштовхнувшись зі швейцарськими туристами. Автор пропонує нам разом пройти шлях із персонажами та відчути їхні емоції, почути кожну ноту прекрасних мелодій.

Книги для перечитування та занурення в себе

«Дорога» — Кормак Маккарті

Чи може все бути набагато гіршим, ніж у «Дорозі»? Ця історія про батька і сина в постапокаліптичному світі похмура і нависає з першої сторінки.
Виразно не варто читати «Дорогу» заради метеликів, сонячного світла та надії. Але це хороша книга, щоб показати вам, що в житті існує широкий спектр емоцій та ситуацій. І «Дорога» — лише один із її фіналів.

«Терор» — Ден Сіммонс

Одна з рецензій на книгу: «Я знаходжу, що депресивні книги дають дивне задоволення від втечі, тому що в порівнянні з ними моє життя здається фантастичним. Я читаю “Терор” про арктичну експедицію 1840-х років. І я був такий щасливий, читаючи її, тому що я не перебуваю в жорстокому холоді, не вмираю від цинги та голоду, і мене не переслідує демонічний білий ведмідь. Життя хороше, і в мене багато вітаміну С».

Якщо ви почуваєтеся трохи втраченим і відірваним від світу, ці книги, від яких неможливо відірватися, дадуть вам їжу для роздумів.

Daisy Jones & The Six — Тейлор Дженкінс Рід

Якщо ви щосили намагаєтеся знайти книгу, яка може привернути вашу увагу, коли ви почуваєтеся пригніченим, це вона. Це історія рок-групи, яка була популярна у 1970-х і розпалася через внутрішні перипетії. У книзі ніхто не ідеалізований — як це часто буває у біографіях. І при цьому книга написана в незвичайному та цікавому форматі — вона сподобається навіть тим, хто не знайомий із рок-сценою 70-х. Рецензії свідчать, що багато хто прочитав твір ледве не за вечір (не дарма за нею і серіал зняли). Неповторна атмосфера тих років, тепле сонце та незабутня музика — це саме те, що потрібно, коли в житті не вистачає яскравих барв.

«Емоційний інтелект» — Деніел Гоулман

Якщо ви не стали найкращим учнем свого класу, але з'ясували, що все одно були дуже успішним, ця книга пояснить вам чому. Виявляється, інтелектуальний інтелект і життєвий успіх не дуже пов'язані між собою. Наше уявлення про людський інтелект надто вузьке. Інші здібності, такі як емпатія, самодисципліна, самосвідомість та терпіння мають більше значення.