ТОП-10 правил шопінгу, або як заощадити та зробити закупи ефективними

Настає сезон знижок, після зими чимало магазинів влаштовують масштабні розпродажі. Та завжди варто пам’ятати, що до шопінгу теж потрібно готуватись, щоб не витратити зайвого, а скористатись такою пропозицією з розумом. Ось 10 правил покупок, які допоможуть вам не стати шопоголіком та купити тільки необхідне.

1. Купуйте за списком

Це порада номер один. Багато людей перевитрачають кошти або купують речі, які вони не хочуть, не потребують і ніколи не використовують, тому що не підготувалися належним чином. Це ваші важко зароблені гроші й дорогоцінний час, який ви витрачаєте — це ж варте кількох хвилин підготовки?

Отже, перш ніж вирушати на шопінг, підготуйтеся. Перегляньте, що у вас вже є — у шафі, буфеті, будинку чи гаражі, а потім напишіть список «прогалин», які ви маєте, і потреб, які ця річ має задовольнити. Переконайтеся, що це справжні потреби, а не легковажні бажання. І, нарешті, не забудьте використовувати цей список, коли будете ходити по магазинах. Цей список не буде корисним, якщо він буде зім'ятий на дні вашої сумки або запханий у кишеню. Використовуйте його і купуйте тільки ті речі, які є в цьому списку.

2. Встановіть допустимий бюджет

Багато людей перевитрачають кошти на речі, які вони не хочуть, не потребують або не використовують, тому що вони не мають жодних параметрів своїх витрат. Це не дуже розумний спосіб робити покупки. Вам потрібно встановити приблизну цифру (або більш точну, якщо у вас є конкретні дослідження того, що ви купуєте, щоб підтвердити її), скільки ви збираєтеся витратити на цю шопінг-подію, що вам комфортно витрачати й що має сенс витратити на ці закупи.

Ви ж хочете бути вдоволеними від процесу та важливими корисними покупками. Тому один зі способів зробити це — переконатися, що ви не купуєте більше, ніж можете собі дозволити. Встановіть свій бюджет — і, як і список, дотримуйтеся його. Яким би не був ваш бюджет — 1000 грн чи 10 000 грн, припиніть робити покупки, як тільки досягнете цієї межі.

3. Платіть готівкою

Так, прикласти телефон чи картку значно простіше і не треба чекати на решту. Але дослідження показують: ми платимо на 20-50% більше, коли купуємо за допомогою магічного пластику, незалежно від того, це кредитна чи дебетова картка. Є щось у цьому магічному пластику, що змушує нас відчувати себе так, ніби ми користуємося грошима з «Монополії», ігровими грошима. Ніби вони не справжні. На жаль, ці комісії за користування кредитною карткою дуже реальні! Тож, коли ваш список підготовлений і у вас є реалістичний бюджет, якого ви можете дотримуватися, зніміть свої кошти готівкою і використовуйте тільки цю готівку для цього шопінгу. Оплата готівкою відчувається більш «реальною», і це те, чого ми прагнемо — повернути вас до цього досвіду шопінгу, щоб ви купували тільки те, що вам дійсно потрібно і що ви будете використовувати. Ви заощадите цілий статок, а імпульсивні покупки здаватимуться вам набагато менш спокусливими!

Попри те що CreditPlus надає кредити онлайн тільки на картку, варто зняти ці кошти зі своєї картки, коли ви плануєте шопінг. Так ви зможете реально заощадити та не перевитратити, навіть якщо ми погодили вам значну суму.

4. Встановіть часові межі

Багато людей використовують шопінг як розвагу, проводячи день в улюбленому торговому центрі. Це не та стратегія, яку варто підтримувати. Якщо ви хочете робити покупки з розумом, це не той шлях, який вам потрібен — жодного бездумного шопінгу! Встановіть конкретний часовий проміжок, за який ви завершите свої покупки, і щойно цей час закінчиться, пора повертатися додому. Ваш час занадто цінний, щоб витрачати його бездумно — як тільки ви купили все, що вам потрібно, припиніть шопінг і займіться чимось іншим.

5. Виберіть найкращий для вас час

Шопінг може бути виснажливим і стресовим заняттям, якщо ви не робите покупки у зручний для вас час. Шопінг у години найбільшого напливу покупців (наприклад, пізно ввечері або в суботу вранці) може призвести до втоми від покупок і до того, що ви станете дратівливими й незадоволеними. Пам'ятайте, що наше фізичне оточення впливає на нас, і штовханина, як у перевантажених торгових центрах, дійсно бентежить та може злити. Тому обирайте час для шопінгу, коли ви будете найбільш бадьорими та позитивно налаштованими. І переконайтеся, що ви робите регулярні перерви або ходите по магазинах протягом коротких періодів часу, щоб уникнути втоми.

6. Робіть покупки наодинці

Багато людей вважають, що партнери з шопінгу більше схожі на співучасників злочину. Вони можуть підштовхувати нас до покупок, яких ми не хочемо або не потребуємо, і можуть мати власні (іноді несвідомі) мотиви, щоб заохочувати нас до шопінгу. Можливо, вони відчувають певну конкуренцію або хочуть жити коштом нас і наших покупок. Що б не відбувалося з іншою людиною, вона не житиме з наслідками ваших закупів, а от вам — доведеться. Якщо ви хочете ходити по магазинах як соціальну активність, це нормально — але зробіть це суто соціальною активністю, без жодних покупок. Розглядайте вітрини або перекусіть разом, але не купуйте, поки не зможете піти на шопінг самостійно.

7. Не ходіть по магазинах, коли ви втомлені, голодні, самотні, нудьгуєте або засмучені

Це далеко не повний перелік емоційних станів, які призводять до того, що деякі люди роблять надмірні покупки й у результаті купують речі, які їм не потрібні або непотрібні. Але це одні з найпоширеніших емоційних тригерів, які спонукають людей робити покупки несвідомо, а отже, нерозумно. Якщо ви відчуваєте будь-яку з цих емоцій — ви втомилися, голодні, самотні, нудьгуєте чи засмучені — не йдіть за покупками. Займіться чимось іншим, поки не відчуєте себе більш емоційно рівноважним.

8. Запитайте: «Куди я це буду носити?»

Занадто багато з нас купують імпульсивно, не думаючи про те, що ми будемо робити з придбаними речами. Наші важко зароблені гроші й ще більш дорогоцінний час витрачаються на речі, яким немає місця в наших шафах, будинках і життях. Один зі способів розірвати цикл імпульсивних покупок — уявити, що ви вже володієте річчю, яку хочете купити. Промотайте азарт наперед і уявіть, що ця річ, яку ви зараз тримаєте в руці, належить вам: ви купили її й тепер вона ваша. Уявіть її у вашій шафі/будинку, дійсно побачте її там. А тепер подумайте: ви все ще радієте йому? Чи блиск вже трохи (або зовсім) стерся з неї? Так багато з нас не зупиняються навіть на мить, щоб подумати, чи дійсно нам потрібна ця річ, і в підсумку ми беремо додому речі, якими ніколи не користуємося. Яке марнотратство.

9. Пам'ятайте, що консультант працює, щоб продавати

Незалежно від того, наскільки привітним чи приємним є продавець, ви не можете уникнути того факту, що він зацікавлений у продажі. Так, вони можуть піклуватися про те, щоб ви пішли тільки з тими речами, які вам підходять і якими ви будете користуватися. Але вони хочуть, щоб ви пішли з чимось. Це те, для чого вони існують — продати вам щось, або підтримувати з вами стосунки, щоб ви продовжували повертатися. Це їхня робота. Продавці, незалежно від того, наскільки вони чарівні та корисні, не є нашими друзями. Вони можуть поводитися дружньо, але їхня мета єдина: продати нам щось. Сьогодні. Пам'ятайте про це, щоб купувати тільки те, що вам потрібно і що ви будете використовувати, а не тому, що ефективний продавець вмовив вас на це.

10. Не купуйте річ тільки тому, що вона на розпродажі

Пам'ятайте, що вигідна покупка не є вигідною, якщо вона не підходить вам, не пасує, не подобається або не заповнює наявну у вас прогалину, а отже, не є реальною потребою. Витрачати гроші на сорочку, туфлі, косметику, ароматичні свічки, годинник з псом Патроном чи щось інше, що ви ніколи не вдягнете (або вдягнете лише один раз) або не будете використовувати, — це марна трата цих 600 гривень.

Ми виправдовуємо це тим, що «о, це на розпродажі, це лише 300 грн», але ці 300 гривень сумуються. Ви ж не викинете 300 гривень доларів у вікно, тому не викидайте свої важко зароблені гроші на речі, які здаються «вигідними» через знижену ціну на розпродажі. Купуйте товари на розпродажі лише тоді, коли вони є у вашому списку і не виходять за межі вашого бюджету.