Останніми роками основна увага приділяється технічним скілам. Але які життєві навички потрібні підліткам, що народилися у світі смартфонів і соціальних мереж? Щоб налагоджувати зв'язки, розпочинати кар'єру та надихатись на зміни, підлітки потребують ключових здібностей. Ось 30 з цих важливих життєвих навичок, які підлітки можуть розвинути до 18 років. Коли ваша дитина нарешті закінчить університет, вона буде вам вдячна.
1. Надання першої медичної допомоги
Знання базових навичок надання першої допомоги може допомогти вашому підлітку в разі нещасного випадку або травми. Це все одно, що мати життєві навички супергероя, щоб допомагати людям у біді. Зокрема це надважливо в нашій поточній ситуації. Можна пройти курс наочно, а теоретично — безкоштовно на сайті Prometheus.
Підлітки повинні навчитися очищати й перев'язувати рани, робити штучне дихання і допомагати тим, хто задихається. Ваша дитина може врятувати життя, надавши базову першу допомогу.
Звісно, найкращим рішення буде вирушити на платний курс, де підліток зможе потренуватись на манекенах. Це не дорого, проте якщо наразі потрібної суми нема, але хочеться надати дитині максимум знань, ми з радістю надамо суму на освічення.
2. Бездоганні соціальні навички та манери
Грація та ввічливість не обмежуються дитячим садком Монтессорі. Уміння взаємодіяти з іншими — одна з найважливіших життєвих навичок для підлітків. Воно допомагає заводити друзів і ладнати з людьми. Манери — це путівник для того, щоб бути хорошим другом. Говорити «будь ласка» і «дякую», слухати, коли говорять інші, і бути добрим — це прості способи налагодити зв'язок з іншими. Такі ділові навички, як виконавче лідерство, часто починаються з того, щоб бути привабливим.
3. Організованість
Навчіть підлітків краще керувати своїм часом. Слідкуйте за виконанням домашніх завдань, роботою по дому та позакласними заходами. Випередження зменшує стрес. Практикуйте стратегії, щоб залишатися організованими, наприклад, календарі та списки справ. Знайдіть систему, яка допоможе вам бути більш ефективними та продуктивними. Додатки для управління часом, такі як Trello, допоможуть розвинути ці важливі життєві навички.
4. Плавання
Навчити дитину плавати — критично важлива навичка, яка може врятувати життя її або когось іншого. Вона повинна вміти плавати, триматися на воді та виконувати різні гребки. Це головна життєва навичка, яка допомагає підтримувати фізичне здоров'я та безпечно насолоджуватися водою.
5. Користування інструментами
Вміння користуватися такими інструментами, як молоток, викрутки та гайкові ключі, допомагає підліткам самостійно розв'язувати дрібні проблеми. Цей набір ключових навичок «зроби сам» формує впевненість у собі. Щобільше, вміння закрутити гвинт або забити цвях може заощадити підліткам час і гроші.
6. Складання бюджету та вміння розпоряджатися грошима
Фінансовий менеджмент має важливе значення; навички бюджетування є обов'язковими. Навчіть їх, як вони повинні витрачати ваші (а згодом і свої власні) гроші.
Крім того, ваш підліток повинен відкладати гроші на непередбачувані витрати або великі покупки. Бонусні бали за те, що ви навчили його інвестувати та складати гроші до закінчення школи. Підлітки мають навчитися фінансової дисципліни, щоб підготуватися до життя. Почніть з розуміння цінності грошей. Потім навчіться планувати за допомогою складання бюджету. Надайте дитині грошову допомогу і допоможіть їй розрахувати витрати на основні потреби. Ведіть активні розмови про те, як заощаджувати гроші. Фінансова грамотність, як і навички планування бюджету, починається рано.
Не дозволяйте вашому підлітку чекати, поки йому виповниться двадцять, щоб вивчити ці уроки з управління фінансами.
7. Покупка та приготування їжі
Купувати та готувати їжу — це дві навички самоуправління для підлітків. Навчіть підлітка готувати основні страви: смажити курку та яєчню, варити рис, відварювати макарони. Базові кулінарні навички допоможуть їм навчитися робити здоровий вибір і покращити управління грошима порівняно з харчуванням у ресторанах.
За бажанням навчіть їх готувати ваші улюблені сімейні страви й передайте їм спадщину. Вивчення різних інгредієнтів і рецептів робить приготування їжі цікавим і творчим процесом. Також переконайтеся, що ваш підліток володіє іншими побутовими навичками, наприклад, як поводитися з ножем, користуватися кухонними приладами та газовою плитою.
8. Носіння та догляд за своїм одягом
Вміння підбирати одяг для різних випадків і погоди — важлива навичка. Воно допомагає почуватися впевнено і комфортно. Навички догляду за одягом — правильне прання, прасування та складання — допомагають йому служити довше і виглядати краще. Навчіть підлітка цінних навичок, таким як пришивання ґудзиків і латання дрібних розривів, що з часом заощадить йому гроші.
9. Комунікація і вміння впоратися з емоціями
Для міцних стосунків і збереження психічного здоров'я важливо розвивати навички міжособистісного спілкування. Не менш важливим є активне слухання. Активне слухання — це розуміння тексту і підтексту в життєвих ситуаціях. Ці комунікативні навички, такі як вміння чітко висловлюватись та активно слухати, допоможуть вашому підлітку досягти успіху в школі, на роботі та в соціальних ситуаціях. Демонструйте хороші комунікативні навички, проявляючи повагу та увагу до почуттів інших людей.
Навчіть підлітка здорового способу справлятися зі своїми почуттями. Підтверджуйте, що сум, гнів і страх — це нормально. Допоможіть йому знайти конструктивні способи управління стресом і створити мережу підтримки з друзів, сім'ї тощо.
10. Розвʼязання проблем
Критичне мислення та вміння розв'язувати проблеми є основними життєвими навичками для досягнення успіху. Коли ви виходите у світ, важливою життєвою навичкою є виявлення проблем і пошук рішень. Як з'їсти великий пакет чипсів? По одній за раз. Розбивайте великі проблеми на менші. Потім проведіть мозковий штурм різних можливих рішень. Перш ніж ухвалити рішення, подумайте про подальші наслідки кожного з них. Розвиток навичок розв'язання проблем у підлітків допоможе їм у подальшому особистому та професійному житті.
11. Опанування базових освітніх навичок
Що б там не говорили про те, що роботи прийдуть на зміну людині, базові освітні навички, такі як читання, письмо та математика, все одно матимуть значення. Практикуйте ці базові освітні навички з підлітками, щоб покращити їхню базу для навчання. Ні, вам не потрібно повторювати правила множення за обіднім столом, але переконайтеся, що навчання ніколи не припиняється.
12. Постановка цілей та керування часом
Постановка цілей допомагає підліткам залишатися зосередженими та досягати успіху в житті. Це життєва навичка, яка дає початок складнішим життєвим навичкам. Ставте перед собою SMART-цілі: конкретні, вимірювані, досяжні, актуальні та обмежені в часі. Розбивайте великі проєкти на менші. Потім святкуйте свій прогрес на цьому шляху. Ви були хорошими, ви заслуговуєте на це.
Тайм-менеджмент допомагає вам досягати цілей, не відчуваючи себе перевантаженим. Погано організована людина не зайде так далеко, як людина з необхідними для перемоги навичками. Вивчайте ці ключові життєві навички змалку. Використовуйте такі інструменти, як планувальники або календарі, щоб залишатися організованим. Навчіться говорити «ні» речам, які не є важливими, щоб ви могли зосередитися на тому, що має найбільше значення.
13. Ухвалення рішень самостійно
Однією з найважливіших життєвих навичок є вміння обмірковувати різні виклики. Навички прийняття рішень починаються з розгляду всіх «за» і «проти» кожного варіанту і роздумів про те, як кожен вибір узгоджується з вашими цінностями й цілями.
Розрахуйте вплив кожного рішення і порівняйте його з очікуваною ймовірністю кожного результату (для ботаніків це розрахунок очікуваного результату проти валентності). Ці важливі життєві навички для підлітків не з'являються просто так. Їх мають навчити батьки або вчителі.
14. Основи працевлаштування
Не всі стануть інфлюенсерами. Деяким людям знадобиться справжня робота. Навчіть підлітка бути працездатним. Робота в команді, спілкування, лідерські навички та розв'язання проблем є важливими навичками для подальшого успіху на робочому місці. Практикуйте ці життєві навички через волонтерську, позакласну або іншу діяльність. Допоможіть їм скласти приклад сильного резюме, щоб виділитися серед потенційних роботодавців.
15. Керування автомобілем
Кілька базових речей можуть врятувати життя. Навчіть підлітків правил дорожнього руху та навичок безпечного водіння. Заохочуйте безпечне водіння. Уникайте відвертальних чинників, таких як текстові повідомлення або розмови телефоном під час водіння. Покажіть їм, що потрібно пристібатися ременями безпеки та дотримуватися швидкісного режиму.
16. Вміння бути самодостатнім і справлятися з невдачами
Ініціативність і проактивність у досягненні своїх цілей закладає основу для подальшого успіху. Виховуйте відповідальність за свої дії та готовність вчитися на помилках.
Невдачі — це природна частина життя. Замість того, щоб зациклюватися на тому, що пішло не так, зосередьтеся на тому, чого вони можуть навчитися з цього досвіду. Подумайте, як вони можуть вдосконалитися наступного разу. Усі зазнають невдач, і це не визначає цінність.
17. Вміння постояти за себе
Тема вміння постояти за себе не завжди згадується, коли ви навчаєте підлітка життєвих навичок. Але для них важливо знати, як відстоювати себе. Тоді вони зможуть ефективно захищати свої потреби та кордони. Практикуйте асертивне спілкування з підлітком, заохочуючи його висловлювати свої думки та почуття.
18. Підготовка до стихійних лих (або наразі повітряних тривог)
Ви хочете, щоб ваш підліток був готовий реагувати та бути в безпеці в надзвичайних ситуаціях. Тому створіть план готовності до екстрених ситуацій. Цей план повинен включати шляхи евакуації, ліхтарики, їжу та воду. Також не забудьте про аптечку, запасні батареї та контакти на випадок надзвичайних ситуацій. Будьте в курсі ризиків у вашій місцевості. Відпрацьовуйте дії, щоб бути готовими до реагування.
19. Адаптація до змін
Експерти з дитячого розвитку згадують про здатність дітей справлятися з переходами. У підлітковому віці це може здатися дрібницею. Підлітки повинні вміти змінювати те, як вони роблять речі. Коли Forbes опитав бізнес-експертів про бажані риси співробітників, гнучкість і адаптивність були серед найбільш бажаних.
Навчитися бути гнучким важливо, коли виникає несподіванка. Батьки та самі підлітки можуть знайти інші способи розвитку цієї навички. Можливо, це може включати розміщення підлітків у незнайомій обстановці за допомогою програм подорожей та інших можливостей для навчання.
20. Розуміння різних думок через слухання
Наш світ стає все більш взаємопов'язаним. Все важливіше спілкуватися з людьми з різними поглядами. Процес деліберативного опитування, заснований професором Стенфордського університету Джеймсом Фішкіним, є одним зі способів допомогти людям зібратися разом, щоб обговорити теми та досягти взаєморозуміння.
Інший спосіб — проводити час у громадах, які відрізняються від їхньої власної. Це може бути можливо через місцеві волонтерські програми або через подорожі, які дають змогу відчути іншу культуру.
21. Вміння допомагати іншим через емпатію
Ми сподіваємося, що підлітки мають бажання допомагати іншим. Розвитку емпатії може сприяти знайомство молоді з досвідом інших людей, які потребують допомоги. Також корисно співпрацювати з організаціями, які володіють ноу-хау про способи надання допомоги.
22. Лідерство через незалежне мислення
У підлітковому віці часто виникає сильне бажання слідувати за натовпом. Ця тенденція заважає приймати рішення. Підлітки можуть розвинути життєві навички незалежного мислення, збираючи інформацію, перш ніж робити висновки. Пам'ятайте: інтернет і соціальні мережі подають користувачам інформацію на основі алгоритмів. Щоб отримати ширший набір інформації, можливо, доведеться шукати трохи довше і працювати трохи наполегливіше.
23. Сприяння зростанню через допитливість
Допитливість є природною для багатьох дітей, які в ранньому віці запитують «чому». З часом вона згасає. Тому варто продовжувати розпізнавати можливості для навчання. Якщо ваш підліток цікавиться, чому його собака поводиться певним чином або чому небо синє, заохочуйте його шукати відповіді на ці запитання.
Або подивіться разом документальний фільм і поспостерігайте за життєвими закономірностями. Виходьте на вулицю і відчувайте життя на повну. Відвідування нових місць під час подорожей підтримує допитливість. Випробовуючи нові речі, ви зберігаєте навички навчання свіжими.
24. Вміння справлятися з повсякденним життям з навичками «дорослішання»
Дорослі не пам'ятають, як вчили те, що потрібно підліткам. Турбота про детальні завдання «дорослішання» важлива для розв'язання повсякденних проблем дорослих. Навчіть цих базових навичок ведення домашнього господарства, які можуть сприйматися як само собою зрозумілі. Ці повсякденні навички допомагають підліткам навчитися планувати та організовувати. До 18 років підлітки повинні навчитися багатьох завдань, таких як реєстрація для участі у виборах, онлайн-покупки та оплата рахунків.
25. Досягнення цілей за допомогою планування
З появою смартфонів здатність планувати зменшилася. З появою SMS і Tiktok рішення про те, куди піти й що робити, доводиться приймати в останню хвилину.
Доручивши підлітку керувати сімейним часом, ви можете допомогти йому стати самодостатнім. Дозвольте їм будувати плани та працювати над їхньою реалізацією. Можливо, ваш підліток планує взяти участь у весняних канікулах або літній програмі. Доручіть підлітку виконати всі необхідні кроки, починаючи від збору коштів і закінчуючи оформленням документів.
26. Пошук свого шляху через ініціативу
Знайти ініціативу та драйв легше, коли ми працюємо над справою, яку любимо. Отже, знайдіть свою мету. Допоможіть своєму підлітку знайти шлях до майбутніх цілей. Складіть разом з ним плани, щоб спробувати, зазнати невдачі та дослідити. Продовжуйте пробувати, навіть коли стає важко, і ви разом подолаєте труднощі.
27. Цінування життя через релаксацію та роздуми
Іноді список справ ніколи не закінчується. Тому вміння розслабитися і поміркувати може бути складнішим, ніж здається. Молоді люди повинні керувати своїм психічним здоров'ям. Вихід на природу — один зі способів зробити це. Інші варіанти передбачають ведення щоденника, малювання, фітнес, спілкування з друзями та прослуховування музики.
28. Фізична орієнтація на місцевості
Переконайтеся, що ваша дитина знає, куди вона йде і як туди дістатися. Переконайтеся, що вона вміє користуватися не лише мапами Google, але й фізичною мапою. Google не завжди працює в сільській місцевості. Для особистої безпеки планування подорожей і просторової обізнаності попрактикуйтеся з підлітком у навігації.
Навіть у сільській місцевості поширюється практика спільних поїздок. Навчіть підлітка користуватися зручними новими видами транспорту. Переконайтеся, що він користується функціями безпеки, зокрема, ділиться з вами своїм географічним місцем.
29. Ввічлива розмова телефоном
У нашому світі, що базується на текстових повідомленнях, деякі життєві навички для підлітків можуть здатися застарілими. В особистому житті або в бізнесі молодим людям може знадобитися поспілкуватися з людиною на іншому кінці дроту. Навчіть підлітка говорити телефоном, щоб висловити свої складні ідеї. У майбутніх ділових дзвінках розмова телефоном продемонструє професіоналізм і ввічливість. Особисті стосунки все ще є рушійною силою професійного успіху.
30. Регулювання часу і використання соціальних мереж
Обмежте час, який підліток проводить у соціальних мережах. Надмірне використання може призвести до тривоги, депресії, проблем з психічним здоров'ям і самотності, особливо у підлітків. Не забороняйте їх. Але, витрачаючи менше часу на месенджери, ви можете більше спілкуватися з друзями та родиною віч-на-віч. Ці зв'язки мають важливе значення для повноцінних стосунків. Моделюйте правильну поведінку зі своїм підлітком.