7 поганих фінансових звичок, яких діти можуть навчитися від вас

Дитина

Як батьки, ви вчите своїх дітей, що банкноти не ростуть на деревах. Ви вчите їх заощаджувати та правильно розпоряджатися кишеньковими грошима. Але діти вчаться на прикладах — чи не суперечите ви ненавмисно своїм добрим настановам, подаючи їм поганий приклад? Ділимось сімома негативними звичками щодо фінансів, які ви можете несвідомо передати своїм дітям.

1. Ви не контролюєте свій щомісячний бюджет

Якщо ви не плануєте свої витрати належним чином щомісяця, це може призвести до того, що на початку місяця ви купуватимете предмети розкоші, а наприкінці у вас не вистачатиме грошей на найнеобхідніше. Наприклад, на обіцяну поїздку ваших дітей з однокласниками до Львова. Такий тип витрат може вкоренитися в житті вашої малечі, коли вони подорослішають.

2. Ви не говорите про гроші відкрито

Вам не потрібно вдаватися в деталі, наприклад, скільки ви заробляєте, але діти повинні знати, як ви як сім'я розпоряджаєтеся своїми фінансами. Чи йдеться про те, щоб мати найкращі речі, чи про те, щоб відкладати гроші на чорний день? Якщо у вас з чоловіком/дружиною різні звички щодо витрат, важливо, щоб ви обидва пішли на компроміс і домовилися про бюджет на певні речі. Окрім того, що це призводить до напруження у стосунках, приховування витрат від чоловіка/дружини — наприклад, нових дорогих туфель, які ви купили, — подає дуже поганий приклад вашим дітям.

3. Ви не заощаджуєте гроші

Тут складно подавати приклад, оскільки ваші діти можуть не бачити, як ви насправді заощаджуєте гроші. Однак варто розповісти їм, що ви це робите і для чого — наприклад, на пляжний відпочинок, на який ви всі збираєтеся поїхати наприкінці року. Заохочуйте їх заощаджувати з раннього віку — 5 років не так вже й мало — даючи їм невеликі суми, які вони повинні відкладати протягом коротких проміжків часу. Для додаткової мотивації ви можете домовитися про те, що вони будуть заощаджувати однакові суми.

4. Ви безвідповідально користуєтеся кредитами

Сучасні діти часто думають, що гроші з'являються з пластикових карток, які ви носите в гаманці. Поясніть різницю між дебетовою і кредитною карткою, а також різницю між відсотками, які ви заробляєте, і відсотками, які ви сплачуєте. Час від часу розплачуйтеся готівкою в присутності дітей.

5. Ви непослідовні, коли говорите «ні» на чиїсь вимоги

Під час шопінгу легко піддатися на вимоги дітей, які плачуть на касі. Заохочуйте їх використовувати власні кишенькові гроші або заощадження для придбання бажаних речей.

6. Ви плутаєте бажання з потребами

Ваші діти повинні зрозуміти, що ми не можемо мати в житті все, що хочемо, і що фінансова ситуація в кожній сім'ї різна. Батьки часто хочуть дати своїм дітям усе, чого вони ніколи не мали в дитинстві, але це призводить до нерозуміння цінності грошей. Діти повинні навчитися йти на компроміс і розуміти, що вони можуть мати тільки те, що сім'я може собі дозволити.

7. Ви намагаєтеся перевершити інших батьків

Дітям не обов'язково влаштовувати найдорожчі вечірки на день народження, купувати елітні сукні для шкільних танців чи додаткові заняття. Наприклад, вам не обов'язково влаштовувати найпишнішу вечірку у вашому районі, щоб діти могли розважитися. Виходячи з вашого бюджету, ви можете дати їм можливість вибору — що їм більше до вподоби: батут чи клоун? Вони повинні розрізняти, що є важливим у житті — це розваги з друзями, а не витрачання найбільшої кількості грошей.