Про що варто поговорити з партнером щодо грошей перед тим, як одружитись

Пара

Розмови про розподіл фінансів важливо розпочати якомога раніше. Так, це не романтично і може бути складно — говорити про гроші дійсно непросто. Та якщо ваші уявлення про побут та бюджетування дуже розділяються, важливо визначити це на самому початку, щоб обидві людини розуміли, до чого бути готовим. Нерідко після початку спільного життя люди розходяться через нестикування не тільки побуту, а й ставлення до грошей. Тут ви зможете прочитати, як правильно розпочати бесіду на цю делікатну тему та пояснюємо, чому це так важливо.

Основні висновки

Дізнайтеся про фінансове становище, цілі та звички вашого партнера.
Вивчіть варіанти спільного управління грошима у парі, наприклад, спільний чи окремий банківський рахунок та різні варіанти бюджетування.
Визначте основні покупки та етапи, створіть графік і складіть бюджет, який буде відповідати вашим фінансовим цілям.

Фінансове планування до шлюбу: чому потрібно говорити про гроші

Перед весіллям потрібно обговорити багато речей, і дуже легко відкласти фінанси на потім, тим більше, що розмови про гроші можуть бути складними, якщо ви не знаєте, як підійти до цієї теми.

Однак фінанси заслуговують на перше місце у вашому контрольному списку запитань, які допоможуть встановити здорові та щасливі стосунки.

Ось кілька способів, як обговорення грошей до шлюбу може покращити ваші стосунки:

 • Зменште стрес. Відверта розмова про гроші може допомогти вам зрозуміти фінансову ситуацію одне одного і створити план управління грошима в команді.
 • Допомагайте досягати цілей. Незалежно від того, чи це купівля будинку, народження дітей або планування виходу на пенсію, знання цілей один одного і спільна робота над їх досягненням може зміцнити ваші стосунки.
 • Створіть звичку. Заведіть звичку обговорювати фінанси до одруження і продовжуйте це робити після того, як ви поєднаєте себе шлюбом. Подружні пари, які регулярно обговорюють свої гроші, як правило, оцінюють фінансовий стан своєї сім'ї як дуже добрий або відмінний, згідно з опитуванням Fidelity Investments.

Одна з опитаних на цю тему відповіла так:

«У моєму першому шлюбі ми не обговорювали фінансові питання до одруження, і я думаю, що ми обидва можемо погодитися, що це сприяло виникненню деяких проблем, які врешті-решт призвели до нашого розлучення, - каже Катерина. — У моїх нових стосунках ми намагаємося робити речі по-іншому. Я не можу сказати, що ми повністю збігаємося, але ми прагнемо продовжувати діалог, щоб досягти кращого узгодження».

Крок 1: Поговоріть про свої особисті фінанси

Можливо, ви не захочете одразу занурюватися в дискусію про об'єднання фінансів. Натомість почніть з того, щоб витратити трохи часу на вивчення поточної фінансової ситуації одне одного.
Деякі запитання, на які ви, можливо, захочете відповісти, такі:

 • Скільки грошей ти заробляєш, наприклад, у вигляді зарплати чи інвестицій?
 • Скільки у тебе боргів, наприклад, іпотека, автокредити, онлайн-кредити чи кредитні картки?
 • Які у тебе поточні фінансові зобов'язання, наприклад, рахунки, аліменти чи виплати на утримання дітей?
 • Чи є у тебе інвестиційні рахунки, наприклад, пенсійні рахунки або портфелі акцій?
 • Яка твоя кредитна історія?

Коли ви будете відповідати на ці запитання, корисно мати під рукою копії ваших кредитних звітів. Ці звіти не тільки допоможуть вам дізнатися про фінанси вашого партнера, але й можуть виявити помилки, які впливають на кожну з ваших кредитних історій.

Чи відчуваєте ви себе трохи некомфортно від такої деталізації? Без сумніву. Але пам'ятайте, що коли ви вступаєте в законний шлюб, у більшості випадків ви також стаєте юридично відповідальними за борги одне одного. І кредитна історія вашого партнера вплине на вашу здатність отримувати кредити та будувати статки в майбутньому. Тому спільна робота над створенням надійної кредитної історії може бути важливою для вашого фінансового добробуту як пари.

Крок 2: Обговоріть ваші грошові цінності

Окрім розуміння того, які активи та борги кожен з вас приносить у ваш шлюб, важливо обговорити ваші грошові цінності. Так само як кожен з вас є унікальною особистістю, ви також маєте унікальні фінансові цінності та вподобання.
Ось деякі питання, які ви можете поставити одне одному:

 • «Як ти ставишся до грошей? Чи подобається тобі присвоювати кожній гривні певну категорію? Чи повинні гроші витрачатися на враження або відкладатися на безпеку?» Розуміння того, як кожен з вас ставиться до грошей, може допомогти вам скласти свій бюджет.
 • «Як ти реагуєш на надзвичайні фінансові ситуації? Чи хочеш ти мати страховку на випадок різних непередбачуваних ситуацій?» Погодження цих рішень до того, як виникне надзвичайна ситуація, може допомогти зменшити стрес у потрібний момент.
 • «Як ти ставишся до планування бюджету? Чи подобається вам обом стежити за грошима? Ти волієш користуватися електронною таблицею чи додатком?» Погодження методу складання бюджету може запобігти перевитратам (і розбіжностям) у майбутньому.

Важливо відкрито і чесно спілкуватися про ваші індивідуальні підходи до управління грошима, щоб побудувати міцний фінансовий фундамент для вашого спільного майбутнього.

Крок 3: Дослідіть довгострокові фінансові цілі

Ви поговорили про те, в якому стані перебувають ваші фінанси і як ви ставитеся до грошей. Тепер настав час обговорити ваше спільне майбутнє і цілі.
Деякі з цих цілей можуть бути такими:

 • Ти хочеш купити будинок?
 • Ти хочеш мати дітей?
 • Ти хочеш вийти на пенсію в певному віці?
 • Ти хочеш часто подорожувати?
 • Ти хочеш розпочати власний бізнес?

Мріяти про велике — це чудово, але будуйте ці мрії разом, щоб уникнути конфліктів щодо витрат. Обговоріть заздалегідь, які покупки є реалістичними з огляду на ваші фінансові можливості. Таким чином, вам не доведеться сперечатися про те, чому покупка авто не входить до бюджету.

Окрім того, що ви вирішили, яку з цих цілей ви хочете досягти, погодьте графік її досягнення. Таким чином, ви зможете додати ці цілі до свого бюджету і разом працювати над їхнім досягненням.

Крок 4: Визначте свою філософію щодо майбутнього партнерства

Тепер, коли ви розібралися зі своїми поточними фінансами та майбутніми цілями, ви можете почати обговорювати, як виглядатиме об'єднана фінансова подорож.

Коли справа доходить до об'єднання ваших фінансів, є кілька питань, які ви, можливо, захочете обговорити, зокрема:

 • «Як ми будемо ділити витрати?» Ви можете вирішити, що кожен з вас покриватиме певні витрати, або ж об'єднати ваші гроші й мати спільний рахунок, з якого ви будете сплачувати всі рахунки.
 • «Як ми будемо планувати наші гроші?» Створення спільного бюджету може допомогти вам контролювати свої витрати й створити план для досягнення ваших майбутніх цілей разом.
 • «Як ми будемо управляти нашим майном?» Якщо один або обидва з вас вступають у шлюб з майном — наприклад, автомобілем або будинком, обговоріть, чи плануєте ви зробити іншу людину співвласником цього майна. Якщо ви з тих, хто планує всі сценарії, ви можете обговорити, як ці активи й спільні покупки будуть розподілені в разі розлучення (звичайно, це не бажаний результат!) — шлюбний договір може бути корисним інструментом.
 • «Тримати наші борги окремо чи зробити їх спільними?» Чи знали ви, що 6 з 10 дорослих людей вступають у шлюб, маючи певні борги? Якщо ви приносите борги у свій шлюб, обов'язково обговоріть плани щодо їх погашення.

Об'єднання ваших фінансів не обов'язково має бути сценарієм «все або нічого», але важливо обговорити це на ранній стадії, щоб уникнути потенційних конфліктів у майбутньому.