Як казав Рокфеллер, «Я можу прозвітувати за кожен зароблений мною мільйон, крім першого». Це багатозначна цитата, адже далеко не завжди перші здобутки мільйонерів були зароблені чесним шляхом. Багато хто пам’ятає дев’яності, коли сколотити статок було досить легко, але для цього потрібно було піти на угоду з власною совістю. В історії чимало прикладів хороших людей та поганців, і ми розповімо про обидві категорії.
Білл Гейтс
Білл Гейтс, американський програміст і бізнесмен. У підлітковому віці допоміг комп'ютеризувати систему нарахування заробітної плати у своїй середній школі та заснував компанію, яка продавала системи підрахунку дорожнього руху місцевим органам влади.
У 19 років кинув Гарвардський університет і став співзасновником корпорації Microsoft разом із Полом Алленом. Microsoft почала домінувати на ринку мікрокомп'ютерної індустрії, коли Гейтс у 1980 році ліцензував операційну систему MS-DOS компанії IBM для використання в першому персональному комп'ютері IBM. Як найбільший акціонер Microsoft, Гейтс став мільярдером у 1986 році, і протягом десятиліття він був найбагатшою приватною особою у світі.
Починаючи з 1995 року, він переорієнтував Microsoft на розробку програмних рішень для інтернету, а також вивів компанію на ринки комп'ютерного обладнання та ігор, випустивши відеомашину Xbox. У 1999 році разом з дружиною створив найбільший благодійний фонд у США. 2008 року Гейтс відмовився від щоденного нагляду за Microsoft, щоб присвятити більше часу благодійній діяльності. Однак він залишався головою компанії до 2014 року.
Опра Уїнфрі
Для тих, хто у відчаї, Опра — найкращий приклад того, як бажання та вміння можуть усе змінити. У 23 роки вона була звільнена з її першої репортерської роботи. Та вона зробила з удару мотивацію. І на щастя, то була дійсно не «її» робота. Якби вона чудесним чином лишилась там, ми б, можливо, не знали, хто така Опра Уїнфрі — дитина з бідної афроамериканській сім'ї з Міссісіпі, яка стала легендою століття. В її житті було багато труднощів, але саме завдяки своїй наполегливості та таланту вона змогла змінити свою долю.
Справжній оберт в кар'єрі Опри стався, коли вона отримала роль ведучої ранкового токшоу People Are Talking. Опра вражала своїм природною харизмою та емпатією. Проте, її кар'єра стала швидко розвиватися, коли вона отримала запрошення стати ведучою телевізійного ток-шоу The Oprah Winfrey Show.
За роки кар'єри Опра Уїнфрі збагатіла не лише фінансово, але і духовно. Вона стала легендою в телевізійній індустрії та благодійництві, а також засновницею власної медіаімперії Harpo Productions.
Джефф Безос
Джефф Безос — американський підприємець, який відіграв ключову роль у розвитку електронної комерції як засновник і головний виконавчий директор Amazon.com, Inc. — онлайн-магазину книг, а згодом і різноманітних товарів. Під його керівництвом Amazon став найбільшою роздрібною мережею у Всесвітній павутині та взірцем інтернет-продажів. Безос — амбітна людина, яка не боїться ризиків. Це відмінний приклад праці над собою та вмінням згуртовувати людей навколо себе.
Марк Цукерберг
Марк Цукерберг зіткнувся з низкою викликів при створенні та розвитку Facebook у перші дні його існування, та йому вдалось подолати кризові моменти.
Єдине, що викликає непорозуміння в українців стосовно політики Facebook та Instagram — тіньовий бан постів на тему війни. А ще те, що попри начебто докладені зусилля, ворог має доступ до найбільших соцмереж у світі.
Роберт Кійосакі
Роберт Кійосакі, відомий автор і інвестор, найбільш відомий своєю книгою «Багатий тато, бідний тато», став популярним на початку 2000-х років, завдяки своїм думкам про фінанси та інвестиції. Проте, його шлях до багатства та успіху часто став предметом критики.
Дональд Трамп
Шлях Дональда Трампа до багатства та успіху є об'єктом різних точок зору. Критики часто вказують на його підприємницьку кар'єру, в тому числі його використання банкрутства, для збагачення.
Мартін Шкрелі
Мартін Шкрелі, відомий як фармацевтичний підприємець та інвестор, завоював жахливу репутацію через свої спірні практики у фармацевтичній галузі. Однією з найбільш обговорюваних справ стало підняття цін на ліки компанії Turing Pharmaceuticals, яку він керував у 2015 році.
Шкрелі придбав права на виробництво препарату Daraprim, який використовується для лікування хвороби токсоплазмоз. Після того, як став власником цього препарату, він збільшив ціну на Daraprim з 13,50$ за таблетку до 750$, що викликало сильне обурення. Шкрелі відстоював це рішення, стверджуючи, що це необхідно для забезпечення фінансування подальших досліджень та розробок нових ліків. Однак суспільство, лікарі та пацієнти вважали такий крок не лише неетичним, але й несправедливим, оскільки Daraprim був на ринку вже десятиліттями.
Шкрелі також став відомий своїми ексцентричними вчинками, такими як купівля єдиного примірника альбому Wu-Tang Clan за 2 000 000 доларів або участь у вебтрансляції аукціону за місце в найкращому кріслі на концерті Каньє Веста.
Берні Мадофф
Берні Мадофф був американським фінансистом та інвестором, який у 2008 році став фігурою одного з найбільших фінансових шахрайств в історії. Його шлях до багатства та слави виявився великим обманом, який негативно вплинув на безліч інвесторів та викликав серйозні обговорення щодо етики у сфері фінансів.
Існує чимало прикладів доброчесних людей та поганців. Важливо розуміти, що навіть найменший промах мож мати широкий резонанс, тому до ведення бізнесу потрібно ставити відповідально. Ми живемо у суспільстві, де перевірити інформацію значно простіше, ніж раніше. А тому важливо відразу зайняти правильну сторону та вибудовувати свій шлях чесно — і це стосується не лише бізнесу.