Як студенту знайти підробіток

Студенти

Навіть якщо ви майбутня зірка тіктока, перш ніж отримувати достатній пасивний заробіток, гроші потрібні тут і зараз. Після вступу до університету батьки будуть підтримувати, але стане ніяково постійно просити на повсякденні витрати та студентські розваги. Поєднувати роботу та навчання нелегко, але можливо за умови правильного розподілу часу та посильного графіка.

Мінімальна стипендія студентів університетів становить 1300 грн, учнів коледжів — 490 грн. Щоб отримувати навіть ці гроші, студентам потрібно вчитися без трійок, а в деяких вишах займати топові позиції в рейтингу. Наприклад, на стипендію можуть розраховувати ті, у кого середній бал становить не менш як 4,5. При цьому треба оплачувати проживання в гуртожитку або орендованій квартирі чи кімнаті, що не залишає вільних грошей. Тому більшість студентів влаштовуються на підробітки. Це й добре, і погано — не завжди учням вдається знайти баланс між роботою і навчанням. Якщо гнатися за грошима, легко втратити головне — саме навчання. В цьому разі є високий ризик затриматися на некваліфікованій роботі після закінчення університету. Універсальної ради, як поєднувати роботу та навчання немає — все індивідуально.

Робота зі щоденним доходом

Як правило, це не найпростіший тип заробітку. Але окремий плюс — можливість заробляти щодня і не бути прив'язаним до місця.

Вантажник

Важка робота, краще підходить для хлопців. Плюси — щоденні виплати залежно від компанії-роботодавця. Необхідно носити важкі меблі: від диванів до холодильників. Не підійде як постійний підробіток, оскільки це фізично важка праця. Є варіанти роботи на повну зайнятість, але цей тип працевлаштування не підходить для поєднання з навчанням. Виплати відбуваються 1-2 рази на місяць.

Скільки платять?

50-150 грн/год або 10-15 тис. грн на місяць.

Продавець

Можлива щоденна оплата, якщо працювати в роздрібному магазині або точці. У торгових центрах цей тип оплати не практикується. За рівнем комфорту робота продавця квітів або шкарпеток на розкладці не зрівняється з роботою в ТЦ. Зате є можливість отримати зміну на 4-6 годин й отримувати дохід щодня. Особливі навички не потрібні — важливо вміти рахувати решту й стежити за товаром.

Скільки платять?

У середньому за зміну можна отримати від 200 до 700 грн залежно від тривалості робочого дня та виторгу.

Репетитор

Якщо у вас є знання, якими ви готові поділитися, братися до роботи можна навіть з першого курсу. Звичайно, чим вищий курс, тим цінніший репетитор — до нього більше довіри, і знайти клієнтів буде простіше. Також можна просити більше грошей. Найбільш потрібні репетитори — «ЗНОшники»: з історії України, математики, географії, української та англійської мов.

Скільки платять?

Ціна питання залежить від досвіду, класу навчальної програми та формату навчання — онлайн або офлайн. Година занять з репетитором-новачком коштує 100-300 грн. Враховуйте, що майданчики для розміщення своїх послуг стягують комісію за допомогу з пошуком учнів.

Особливості

Досвідчені репетитори коштують дорожче, і часто їхні розцінки непосильні для більшості українських учнів. Тому, щоб заощадити, батьки шукають для своїх дітей студентів профільних вишів. У цьому є певний плюс — їхні знання свіжіші, і вчитися новому їм поки цікаво. Це означає, що й учень репетитора буде забезпечений якісними та сучасними знаннями.

Розклеювальник оголошень

Потрібно клеїти оголошення на зупинках, в під'їздах тощо. Перед стартом робочого дня розклеювальник погоджує з керівником локацію, на якій має працювати. Після зміни працівник відправляє звіт, у котрому вказує де й скільки оголошень він розклеїв. Результати перевіряють і звіряють, особливо на початку співпраці.

Скільки платять?

Залежно від обсягу робіт та умов оплати за зміну можна заробити 350-600 грн.

Особливості

Це зручний підробіток, оскільки не займає багато часу. Можна працювати 3-4 години на день. Однак конкуренція висока, тому влаштуватися вийде не скрізь і не відразу.

Промоутер

Промоутер займається локальною рекламою продукції або акцій магазинів, запрошенням на дегустації або івенти. Завдання — роздавати листівки перехожим у торгових центрах або на вулиці. В останньому випадку приємно працювати тільки в гарну погоду.

Скільки платять?

Як правило, оплата — 35-80 грн/год.

Особливості

Робота може займати 2 години на день, а може й 10. Промо може тривати місяць або один день — відповідно, після закінчення терміну доведеться шукати новий підробіток.

Часткова зайнятість

Бариста, бармен, офіціант

За складністю завдань усі три професії схожі. Спочатку потрібно навчатися, особливо, якщо це перший досвід роботи у сфері. Бармену необхідно знати, як, що і з чим змішувати і який напій запропонувати клієнту за запитом. Варто враховувати, що найчастіше бармени працюють у вечірній і нічний час.

Бариста має вміти все те ж саме, але з напоями на основі кави. Крім того, необхідно мати у своєму розпорядженні достатню інформацію про «сировину»: з якої країни кавові зерна, яке обсмажування, чим характерний смак тощо. Найпоширеніший графік — ранок і день.

Робота офіціантом у більшості випадків більш нервова, ніж дві попередні. Практично вся зміна на ногах, клієнти бувають специфічними, а смаки та вимоги — досить своєрідними.

Робота підійде практично кожному. Під час наймання можна повідомити про те, що ви хотіли б працювати тільки на вихідних або у вільний від навчання час.

Скільки платять?

Середня зарплата — від 50 грн/год. З урахуванням чайових вийде близько 800 грн залежно від закладу. У більш престижних і дорогих ресторанах або барах клієнти залишають на чай більше.

Особливості

Одна з помилок під час пошуку роботи в цій сфері — вибір мережевих або відомих закладів. Робота може зайняти весь вільний час, оскільки великий потік клієнтів не дозволить відволікатися на навчальні справи.

Деякі вакансії не підійдуть новачкові. Наприклад, якщо бариста або бармена запрошують як експерта сфери — припустімо, необхідно скласти коктейльну карту для закладу.

Офісний працівник part-time

Деякі студенти починають оплачувану трудову практику за фахом. Наприклад, можна влаштуватися помічником бухгалтера, журналіста, маркетолога тощо. Це принесе й невеликий прибуток, і стаж.

Скільки платять?

Залежно від спеціальності зарплати відрізняються. Це може бути як 4 000, так і 10 000 грн. На більший дохід можуть розраховувати фахівці IT-сфери. Попри те що в банках проходять великі грошові транші, зарплати новачків не перевалюють за оплату праці в будь-якій іншій сфері. Наприклад, консультант у банку за часткової зайнятості може отримувати 5-6 тис. грн.

Дистанційна робота

Студенти можуть оптимально поєднувати хобі та заробіток. Умієте фотографувати, писати тексти, редагувати зображення? Монетизуйте хобі. Реєструйтеся на біржі фрилансу та забирайте відповідні замовлення. Те ж саме стосується прикладних захоплень: шиття, в'язання, косметичних послуг (манікюр, перукарська справа, візаж тощо).

Особливості

У б'юті-сфері знадобиться особистий простір. Отже, потрібно знімати приміщення або орендувати столик у салоні. Однак, якщо ваші клієнтки — сусідки по гуртожитку, на вас чекає подвійний бонус: не потрібно орендувати приміщення, а на подругах простіше тренуватися. Втім, і тарифи будуть нижчими.