Як жити заможніше, коли тобі 30+ років

Людина

Коли виповнюється 30 років, у вас вже, вірогідно, є впевненість у власній кар’єрі. І тепер час зосередитись на інших важливих життєвих подіях — таких як створенні або розширенні сім'ї, купівлі житла або виплаті будь-яких кредитів, що залишилися. Ось як жити багатше протягом цього десятиліття.

Визначте, що для вас означає «заможне життя»

Щоб жити багатим життям, потрібно точно розуміти, що ви маєте на увазі під цим поняттям. Подивіться на свої фінанси, здоров'я, стосунки та бажання, і чітко визначте, про що ви мрієте в кожній з цих сфер. Тільки тоді ви зможете створити дійсність, яка варте того, щоб її прожити.

Щойно ви це зробите, створіть дошку бачення свого багатого життя: якщо ви бачите, куди прямуєте, набагато легше туди потрапити. Це може бути дошка в Pinterest або плакат на ватмані із зображенням вашого омріяного, багатого життя. Регулярно заглядайте на вашу дошку, щоб мотивуватись.

Обговорюйте свою зарплату, щойно з’являється можливість

Щоразу, коли ви влаштовуєтеся на нову роботу або отримуєте підвищення, не соромтеся обговорювати свою зарплату. Якщо ви не впевнені, про яку суму варто домовлятись, скористайтеся таким емпіричним правилом: проведіть дослідження щодо середньої базової зарплати у вашій сфері та просіть на 10% більше. Онлайн-ресурси, такі як Glass Door, можуть надати інформацію про стандартні зарплати в галузі.

Будьте цілеспрямовані у виплаті інших боргів

Коли вам за 30, саме час переконатися, що ви активно виплачуєте всі неіпотечні борги. Фінансовий експерт Дейв Ремсі рекомендує використовувати метод «боргової снігової кулі» для боротьби з боргами.

«Складіть список своїх боргів, від найменшого до найбільшого (не турбуйтеся про відсоткові ставки), і починайте атакувати їх з усією рішучістю. Щойно ви виплатите перший борг, перенесіть цей мінімальний платіж на наступний і спостерігайте, як снігова куля наближає вас до фінансової свободи!»

Збільште свої пенсійні внески

Пенсійна система в Україні була розроблена понад 70 років тому. Через це сподіватись на її надійність та реальні надбання після виходу на пенсію не варто. У всьому світі працівники відкладають частину своєї зарплати на старість, навіть попри те, що в ЄС та Америці пенсії значно більші, ніж в Україні. Тож відкладання на старість — нормальна практика.
Наступного разу, коли ви отримаєте надбавку до зарплати або премію, спрямуйте частину коштів на пенсійні заощадження або інші інвестиції — до того, як ви звикнете до зайвих грошей.

Інвестуйте в житло

Щойно з’явиться фінансова можливість перейти від оренди до купівлі житла, зробіть це.
«Купівля житла — це “ескалатор до багатства”, — каже Девід Бах, автор бестселера «Мільйонер — автоматично». — Якщо міленіали не придбають житло, їхні шанси на те, що вони стануть багатими, практично дорівнюють нулю. Середньостатистичний власник житла на сьогодні у 38 разів багатший за орендаря».

Будьте готові до несподіванок

Ви наполегливо працювали над створенням розумної стратегії заощаджень та інвестування, але несподівані події, такі як хвороба або втрата роботи, можуть перекреслити ваше майбутнє, якщо ви не будете до цього готові.

Переконайтеся, що ви захистили свої активи за допомогою належного страхового покриття та грошового резерву, щоб мати можливість гнучко впоратися з будь-якою ситуацією, яка трапиться на вашому шляху.

Це означає, що у вас має бути резервний фонд на випадок непередбачуваних ситуацій, куди можна було б відкласти від трьох до шести місяців витрат на життя, про всяк випадок.

Інвестуйте у своє здоров'я

Здоров'я може допомогти вам жити багатшим життям з усіх боків, зокрема й фінансово. Зараз саме час зробити своє здоров'я пріоритетом для сьогодення і майбутнього.

Винагородою може стати покращення загального стану здоров'я — зі зменшенням медичних витрат, меншою кількістю візитів до лікаря та лікарняних — і більшою енергією. Залишатися здоровим не тільки корисно для вас фізично, але й чудово для ваших фінансів, оскільки ви уникнете непотрібних медичних витрат.