5 порад, як перестати витрачати зайве

Картка

Ви коли-небудь витрачали більше, ніж планували, а потім відчували провину за це? Можна легко картати себе за перевитрати та вважати, що проблема у вас самих. Але насправді проблема перевитрат набагато ширша, ніж ви думаєте.

Згідно з дослідженням 2023 року, проведеним Slickdeals, імпульсивні витрати зросли приблизно на 14% з 2022 по 2023 рік.

Існує безліч різних причин для таких перевитрат — від зміни способу життя до страху щось втратити та поганого планування. Зважаючи на повномасштабну війну в країні, чи можна звинувачувати себе у перевитрачанні, коли часом покупки — це єдина радість? Та якщо ви твердо вирішили зупинитись у бездумних витратах, ось п’ять порад, які цьому посприяють.

1. Складіть бюджет

Перш за все, щоб позбутися звички перевитрачати гроші, потрібно скласти бюджет. Тільки коли у вас є бюджет, ви будете знати, куди повинні йти ваші гроші, в порівнянні з тим, куди вони йдуть насправді.

Перший крок до створення бюджету — це з'ясувати, на що зараз йдуть ваші кошти. Для цього ви можете спробувати відстежувати свої витрати протягом кількох місяців або просто переглянути виписки з банківського рахунку чи кредитної картки за 2-3 місяці.

Після того, як дізнаєтеся, скільки витрачаєте в кожній категорії, ви можете подумати й вирішити, скільки ви насправді хочете витрачати. Будьте реалістами — не сподівайтеся, що ви зможете скоротити свій бюджет на харчування з 8 000 грн на місяць до 2 000 за один місяць. Але також киньте собі виклик, щоб витрачати менше, ніж раніше.

Нарешті, відстежуйте свої витрати протягом місяця, щоб переконатися, що ви дотримуєтеся свого бюджету (і внесіть корективи, якщо це не так). Найпростіший спосіб відстежувати свої витрати — під'єднати банківські рахунки та рахунки кредитних карток до додатків, що відстежують фінансову активність. Вони доступні як для Android, так і для iOS.

2. Знайте свої спонукальні мотиви до перевитрат

Однією з причин, чому не існує швидкого розв'язання проблеми перевитрат, є те, що всі ми маємо різні тригери. Деякі люди витрачають гроші під впливом емоцій і відчувають бажання купувати, коли вони щасливі, засмучені або коли щось середнє між ними.

Інші роблять покупки, щоб не відставати від друзів. Дослідження 2022 року, проведене компанією LendingTree, показало, що майже 40% американців перевитрачають гроші, щоб справити враження на інших людей. Можливо, ви перевитрачаєте на одяг, щоб не відставати від оточення, або купуєте обіди, які не можете собі дозволити, бо не хочете відмовлятися від запрошення.

Зрештою, деякі люди просто ходять магазинами за звичкою. Ви сидите ввечері на дивані, дивитеся серіал і раптом відкриваєте улюблений додаток для шопінгу або переглядаєте нові надходження в улюбленому магазині.

Якою б не була причина ваших витрат, визначення ваших спонукальних мотивів — це перший крок до їх усунення. Коли ви знаєте свої тригери, ви можете скласти план, як їх уникнути.

3. Усуньте спокусу

Один з найпростіших способів зменшити перевитрати — ускладнити їх здійснення. По-перше, позбудьтеся того, що часто змушує вас робити покупки взагалі. Деякі стратегії включають видалення додатка вашого улюбленого магазину, відписку від інфлюенсерів, які викликають у вас бажання витрачати гроші, або відписку від розсилок про розпродажі від ваших улюблених магазинів.

Далі, позбудьтеся всього, що полегшує процес витрачання грошей. Наприклад, якщо ви постійно маєте при собі кредитну картку, носіть замість неї лише готівку на певну суму. Коли у вас закінчуватимуться гроші, ви не зможете продовжувати витрачати.

Ще одна стратегія, як ускладнити витрати — видалити збережену платіжну інформацію з магазинів, де ви схильні до перевитрат. Ви регулярно робите імпульсивні покупки на AliExpress пізно вночі? Видаліть інформацію про свою кредитну картку, щоб вам не доводилося щоразу фізично вводити її. Навіть цієї додаткової перешкоди може бути достатньо, щоб допомогти вам скоротити витрати.

4. Відокремлюйте потреби від бажань

Один із найпоширеніших способів переконати себе у перевитратах — це переконати себе в тому, що ми чогось потребуємо. Ми говоримо собі, що нам потрібна щоденна чашка кави, або краща машина, або новий робочий одяг.

Частково нам важко відокремити потреби від бажань через те, що ми плутаємо потребу в речі з потребою в її найдорожчій версії. Так, вам потрібно їсти. Але ви можете розв'язати цю проблему, купивши продукти на тиждень замість того, щоб ходити по ресторанах. Звичайно, вам дійсно потрібен одяг, щоб ходити на роботу. Але ви можете купити відповідні речі в дешевшому магазині. Купувати дорогий варіант — це бажання, а не потреба.

Один зі способів розв'язати цю проблему — створити список необхідних речей на телефоні. Коли ви згадуєте про потрібну вам річ, замість того, щоб одразу купувати її, додайте її до списку. Це дасть вам час на пошуки доступної, але якісної версії. Крім того, через кілька днів ви можете виявити, що ця річ не така вже й необхідна, як ви думали.

5. Спочатку заплатіть собі

Хочете припинити витрачати гроші на непотрібні або імпульсивні покупки? Найкращий спосіб зробити це — використати ці гроші на щось інше: спочатку заплатити собі.
Концепція «спочатку заплатити собі» полягає в тому, що ви відкладаєте гроші на власні фінансові цілі, перш ніж витрачати їх. Замість того, щоб заощаджувати те, що залишилося після витрат, ви витрачаєте те, що залишилося після заощаджень.

Є кілька переваг у тому, щоб платити спочатку собі. Якщо ви переказуєте гроші з поточного рахунку на ощадний одразу після отримання зарплати, ви навряд чи встигнете втратити їх до того, як вони зникнуть. Крім того, вам вдасться збільшити свої заощадження, водночас зменшивши суму, яку ви можете витратити цього місяця. Це означає, що, скорочуючи свої витрати, ви також досягаєте прогресу у досягненні своїх фінансових цілей.

Підсумок

Легко відчувати провину за надмірні витрати, але насправді всі ми через це проходили. І як би не старалися, ви, ймовірно, ніколи не будете досконалими у поводженні з грошима. Плюс у тому, що ви можете застосувати ці кілька простих порад, які допоможуть позбутися значної частини ваших перевитрат.

Важливо також зазначити, що для деяких людей проблема з «триньканням» грошей полягає зовсім не у витратах. Натомість це проблема з доходами, оскільки вони заробляють недостатньо, щоб задовольнити свої фінансові потреби. Якщо це ваш випадок, ви можете зосередити свою увагу на пошуку способів збільшити свій дохід.