Чи варто відкривати бізнес під час війни?

Чимало українців не наважувались відкрити свою справу навіть за мирних часів. І багато хто дивується, коли чиїсь знайомі або навіть блогери з тіктоку розповідають, як започаткували свій бізнес просто тут і зараз. Наразі це здається шаленою ідеєю, яка навряд вигорить. Та насправді навіть у такі складні часи можна пристосуватись та використати проблему як можливість. У цьому матеріалі ви дізнаєтесь, як саме ваш бізнес не тільки може стати успішним, а й внести свою частину допомоги нашій країні.

На що є попит?

Життя продовжується, і з настанням війни ми не перестали користуватись таксі, медичною допомогою, купляти одяг чи техніку. В салонах краси все ще чимало клієнтів, як і в СТО — автомобілів.

Загалом є попит на те, чим саме ви користуєтесь, як споживач. Крім того, важлива насамперед ваша зацікавленість у розвитку цього бізнесу. Адже якщо ви завжди мріяли відкрити бʼюті-бар манікюру, варто поринути у цю тематику та дізнатись деякі аспекти перед початком.

Чому люди бояться відкривати бізнес?

Потенційних власників бізнесу лякає відтік клієнтів, адже чимало людей виїхало з України. Проте в цьому випадку важливо зважати не на тих, що поїхали, а на тих, які залишились. Адже вони як і раніше користуються послугами й хочуть отримувати якісний сервіс. Крім того, якщо ви плануєте відкрити інтернет-магазин, ніхто не заважає вам у майбутньому масштабуватись та працювати на міжнародні ринки або здійснювати доставлення українських товарів за кордон.

Крім того, варто памʼятати, що на найбільш корисні послуги та товари завжди буде попит. Так, можливо ідею створювати магазин дорогоцінностей варто відкласти на майбутнє. Але товари для людей від людей — саме те що треба.

Чому зараз важливо відкривати нові стартапи?

Для багатьох українців війна стала завершенням їхнього професійного шляху, і вони були змушені звільнитись за власним бажанням, або втратили роботу через масові скорочення. Створюючи свій бізнес та розвиваючи його, ви тим самим можете створити нові робочі місця. Талановиті спеціалісти будуть долучатись до вашої ініціативи й допоможуть виростити з невеличкої сімейної справи гідного представника малого бізнесу. Нове підприємство дає робочі місця та надає послуги населенню, а також сплачує податки. Усе разом дає країні можливість вийти з кризи та рухатись до відновлення економіки.

Що важливо перед стартом бізнесу?

Варто розуміти, що відкриття стартапу — як скромного кафетерію у селищі, так і невеликої айті-компанії — це відповідальність. Варто скласти бізнес-план, розрахувати бюджет, подумати про рекламу в соцмережах тощо. Це не має вас налякати, якщо ви впевнено налаштовані. Крім того, це убезпечить від неочікуваних ситуацій, адже більша частина етапів буде врахована.

Наразі набрали чинності певні пільги та спеціальні програми для підприємців. І поки це ще актуально, варто ними скористатись.

Ви маєте бути готовими, що обіг клієнтів та обсяги доходу будуть не такими, як у довоєнний час. Адже чимало людей заощаджують, бо їхній бюджет потерпає від високих цін та невеликих зарплат. Тому перед тим як будь-що започаткувати, продумайте, що саме буде популярним серед людей, яким ви продаватимете. Наприклад, у селищі міського типу може не вистачати кафе, де люди могли б розслаблятись на вихідних або замовити піцу на випадок свята чи корпоративу на місцевому підприємстві.

Де брати гроші на розвиток?

На ресурсі «Дія» ви можна подати запит на фінансування від держави на розвиток бізнесу. Це свого роду грант на підприємництво. За ці кошти можна купити обладнання або придбати сировину. У межах ініціативи можна отримати фінансування на такі позиції:

  • власна справа — до 250 000 грн;
  • сад — до 400 000 грн;
  • теплиця — до 7 млн грн;
  • переробне підприємство — до 8 млн грн.

Доступні кредити 5-7-9% — це програма підтримки українського мікробізнесу задля створення нових робочих місць та повернення трудових мігрантів. Залежно від дати заснування бізнесу та його річного обороту є три типи відсоткових ставок. Підприємець може подати заявку на фінансування в одному з банків-партнерів, яких понад 40: від «ПриватБанку» та «Ощадбанку» до Ukrsibbank і creditwest.

Кредитування в мікрофінансових організаціях для невеликих потреб. Якщо терміново треба сплатити сировину за накладною або за доставлення розхідних матеріалів, завжди можна звернутись до МФО. Це оптимальне рішення для тих, у кого ще немає кредитної історії, або вона переживає не найкращий період. Навіть кредитування на невелику суму за розумним підходом до сплати кредиту може врятувати під час непередбачуваної ситуації, коли ви не розрахували на 100% бюджет.