Фінансові фейки та як їх розпізнавати: захищайте свої гроші від шахраїв

Шахрай

Як часто ви чули від знайомих, що гроші зникли, а вони навіть нічого не робили? Зі зростанням використання інтернету та розвитком технологій фінансові фейки стали серйозною загрозою. Зловмисники вдосконалюють свої методи та намагаються отримати доступ до фінансових даних, щоб вивести гроші з банківських рахунків чи здійснити ідентифікаційний шахрайський обман. У цьому матеріалі ми розглянемо, як розпізнати фінансові фейки.

Приклади шахрайських схем

1. Імітація банку

Багато шахраїв використовують цю техніку, надсилаючи листи або електронні повідомлення, які схожі на листи від реальних банків. У таких ситуаціях люди можуть отримати листа з проханням негайно підтвердити свої особисті дані, такі як паролі, PIN-коди чи номери карток, під загрозою заборони доступу до їхніх рахунків. Після надання цих даних шахраї отримують повний контроль над банківським рахунком, і гроші можуть бути виведені без відома власника.

2. Дзвінки від «представників банку» чи «державних органів»

Ще однією популярною схемою є отримання дзвінків від осіб, які видають себе за представників банків, податкових служб чи інших державних органів. Шахраї можуть повідомляти про якісь невідомі заборгованості чи податкові питання та вимагати сплатити певну суму грошей негайно, інакше існує загроза арешту або інших санкцій. У відповідь на такі дзвінки люди можуть передавати гроші шахраям, переконані в тому, що це реальна вимога від банку чи урядового органу.

3. Інтернет-шахрайство через фішинг

Фішинг — це метод шахрайства, коли зловмисник використовує підроблені вебсайти чи електронні повідомлення, щоб отримати інформацію від потенційної жертви. Наприклад, люди можуть отримати електронні листи, що імітують вебсайти банків чи інших сервісів, і просити їх ввести свої особисті дані, такі як логіни та паролі. Після отримання цієї інформації зловмисники можуть використовувати її для несанкціонованого доступу до банківських рахунків чи здійснення фінансових операцій від імені жертви.

4. «Нігерійські листи» (Афера 419)

Однією з найвідоміших і довготривалих афер є так звані «нігерійські листи». Людина отримує лист від особи, яка видає себе за представника нігерійського уряду чи багатої особи, яка пропонує велику суму грошей в обмін на допомогу у переказі коштів з облікового запису. Зазвичай жертві потрібно спочатку надіслати певну суму на оплату податків чи інших витрат. Очевидно, що після отримання грошей шахраї зникають, і обіцяні кошти ніколи не надходять.

5. Скімінг з банківськими картками

Ще однією поширеною аферою є скімінг. У цьому випадку шахраї встановлюють спеціальні пристрої, які читають і копіюють інформацію з магнітних смуг банківських карток у момент їх використання в банкоматах чи терміналах. З отриманою інформацією шахраї можуть створити копії карток та без дозволу власників здійснювати транзакції. Люди можуть втратити значні суми грошей, перш ніж помітять незаконні транзакції на своєму рахунку.

6. «CEO-шахрайство» або «Шахрайство бізнес-лідера»

Зловмисники отримують доступ до електронної пошти вищого рівня в організації чи залучають підроблені адреси електронної пошти, схожі на ті, що використовуються вищими керівниками. Вони потім висилають листи з проханням перерахування грошей чи надання конфіденційної інформації, сховавшись під ім'ям власника компанії. Через це компанії можуть втратити значні суми грошей або розкрити конфіденційну інформацію.

7. Лотерейне шахрайство

Жертви отримують повідомлення або листи, в яких повідомляється, що вони стали переможцями лотереї чи конкурсу, в якому вони навіть не брали участь. Щоб отримати свій «виграш», потрібно спочатку внести певну суму на оплату податків чи інших витрат. У разі надсилання грошей жертва отримує тільки пусті обіцянки, а її гроші опиняються в руках зловмисників.

8. Романтичні афери (любовні шахрайства)

Дуже популярна схема в Україні. Зловмисники використовують інтернет-сайти для знайомств, соціальні мережі та інші платформи для того, щоб побудувати довіру та створити ілюзію романтичних стосунків. Після встановлення довіри шахраї починають просити гроші на лікування, подорожі або інші видатки, вигадуючи важкі обставини. Люди, піддавшись емоційному впливу, можуть надсилати гроші, не підозрюючи, що їх використовують.

9. Фейкові інвестиційні схеми

Зловмисники можуть запропонувати людям участь в обіцяних високодохідних інвестиційних проєктах або схемах, які здаються занадто привабливими, щоб бути правдивими. Потенційні інвестори надають гроші з упевненістю у високому прибутку, проте шахраї крадуть кошти. Часто ці схеми маскуються як криптовалютні проєкти чи інші інноваційні ідеї.

10. Шахрайство з використанням фальшивих вакансій

Шахраї можуть публікувати фальшиві вакансії на різноманітних робочих платформах або в інтернеті. Люди, які відгукуються на такі оголошення, можуть бути запрошені на співбесіду. Або їм попередньо навіть можуть надіслати підготовлені угоди для підпису. У разі надсилання особистої інформації чи оплати «адміністративних витрат» жертва може стати об'єктом ідентифікаційного шахрайства або просто втратити гроші.

11. Фінансові піраміди та схеми «Понці»

У фінансових пірамідах людей переконують інвестувати свої гроші в обіцяні високодохідні проєкти. Схема передбачає, що прибуток виплачується вже інвесторам коштом грошей, вкладених новими інвесторами. Такі схеми призводять до того, що перші учасники отримують прибуток, але коли нових інвесторів стає менше, схема розпадається, і багато людей втрачають свої вклади.

12. Фейкові вебмагазини та онлайн-шахрайства

Зловмисники можуть створювати фейкові вебмагазини, пропонуючи товари за дуже низькими цінами або навіть безплатно. Після отримання платежу вони можуть надавати неповноцінний товар або взагалі не висилати його. Люди, які купують товари в таких магазинах, ризикують втратою своїх грошей і особистої інформації.

Як убезпечити себе від онлайн-шахрайства

1. Освіта — ключовий елемент боротьби

Першим та найважливішим кроком у захисті від фінансових фейків є освіта. Ви маєте бути уважними та обережними щодо своїх фінансових операцій. Розуміння основних методів шахрайства та навичок розпізнавання підозрілих ситуацій є важливим етапом у захисті від фінансових фейків.

2. Перевіряйте відправників листів та повідомлень

Фінансові фейки часто розповсюджуються через електронну пошту та повідомлення. Важливо завжди перевіряти автентичність відправника. При отриманні листів від банків, фінансових установ чи інших організацій, перевірте, чи вони справжні, завітавши на офіційний вебсайт чи звертаючись безпосередньо до офіційних контактів.

3. Будьте обережні під час введення особистих даних

Шахраї часто використовують підступні методи для отримання персональних даних. Ніколи не вводьте особисту інформацію, таку як паролі, номери карток чи коди, на ненадійних вебсайтах. Офіційні вебресурси завжди захищені шифруванням та мають безпечне з'єднання (https://).

4. Перевіряйте виписки та транзакції регулярно

Регулярне перевіряння банківських виписок та транзакцій є ефективним способом вчасного виявлення будь-яких неправомірних дій. Якщо ви помітили підозрілі транзакції чи зняття грошей, негайно повідомте свій банк та вживайте заходів для блокування доступу до свого рахунку.

5. Використовуйте додаткові заходи безпеки

Багато банків та МФО пропонують додаткові засоби безпеки для своїх клієнтів. Це може включати двоетапну аутентифікацію, SMS-повідомлення для підтвердження транзакцій та інші заходи. Активуйте всі доступні опції безпеки, щоб унеможливити злам.

6. Будьте пильні щодо інтернет-оголошень та пропозицій

Шахраї часто використовують інтернет-оголошення та пропозиції для привертання уваги та отримання особистих даних. Будьте обережні при натисканні на сумнівні посилання чи реагуванні на неперевірені пропозиції.

7. Зберігайте свої паролі та PIN-коди в безпеці

Ніколи не діліться своїми паролями чи PIN-кодами з іншими особами. Використовуйте складні паролі та змінюйте їх регулярно. Це допоможе уникнути несанкціонованого доступу до вашого банківського рахунку чи інших фінансових облікових записів.

8. Звертайтеся до офіційних джерел для підтримки

Якщо ви отримали дзвінок, листа чи повідомлення, які вам здаються сумнівними, завжди звертайтеся до офіційних джерел для підтримки. Ніколи не надавайте інформацію чи гроші, не перевіривши справжність повідомлення.

У світі фінансів і технологій існує безліч схем шахрайства, від яких неможливо повністю захистити себе. Найважливіше — бути пильними та обережними. Визначати підозрілі ситуації, перевіряти інформацію — це два головних правила. Надавайте особисті та фінансові дані лише довіреним джерелам. Захист ваших грошей та персональної інформації — це завдання, яке потребує постійної уваги. Пам'ятайте, що особиста пильність — це найефективніший інструмент у боротьбі з різними видами фінансових шахрайств.