Щодня ми дізнаємось про нові схеми шахрайств: від дзвінків псевдобанків до переходів за посиланнями, щоб проголосувати за перемогу чиєїсь дитини в конкурсі. Ми стаємо досвідченішими, але те саме стосується й шахраїв. Однією з популярних ніш злодіїв нерідко стають застосунки для знайомств. Зокрема ваші дані можуть потрапити до рук зловмисників, якщо ви тільки нещодавно познайомились з дейтинг-додатками. У цьому матеріалі поділимось типовими схемами шахрайств у Tinder та порадами, як вберегти персональну інформацію.
Згідно з даними Федеральної комісії з торгівлі США (FTC), за останні п'ять років самотні користувачі додатків для знайомств втратили приблизно 1,3 мільярда доларів від романтичних афер, що робить їх найдорожчим видом шахрайства в США. В Україні немає офіційної статистики, скільки коштів було обманом отримано від наших користувачів. Проте певні, ви не раз чули про такі ситуації від знайомих або у відео із соцмереж.
Сайти знайомств приваблюють не лише тих, хто шукає кохання, а й аферистів, які маніпулюють довірою людей заради власної вигоди. Вони майстерно входять у довіру, використовуючи емоційні прийоми, щоб обдурити жертву.
Шахраї можуть переслідувати різні цілі:
Отримані кошти вони можуть витрачати на власні потреби або навіть використовувати у шахрайських схемах. Деякі діють самостійно, а інші — у складі організованих груп.
Є декілька базових речей, на які потрібно звертати увагу, коли ви починаєте спілкуватись із новою людиною у застосунку для знайомств. Звісно, шахраї стають розумнішими і вигадують чудернацькі та оригінальні способи обману. Проте деякі обмежуються класичними прийомами, і ви маєте про них знати.
Часто шахраї видають себе за військових, лікарів або працівників, які перебувають за кордоном, щоб уникнути особистої зустрічі. Будьте уважні та не поспішайте довіряти незнайомцям онлайн.
«Один іноземець представився власником антикварного магазину у Львові та сказав, що їде на аукціон у Варшаву. Потім написав, що в нього проблеми з митницею і потрібні гроші на адвоката. Тоді я зрозуміла, що це шахрай», — жінка, 48 років.
«Чоловік розповів дуже сумну історію про важку хворобу матері. Хотів, щоб я надіслала гроші на її операцію. Як тільки я це зробила, він одразу заблокував мене», — жінка, 30 років.
«Дівчина писала, що приїхала працювати в Київ, але її пограбували, і тепер їй нема де жити. Просила гроші на квиток додому в Дніпро. Потім надсилала різні фото, але на них усіх явно були різні люди», — чоловік, 35 років.
«Познайомилася з чоловіком, який представлявся IT-підприємцем. Він казав, що розвиває стартап і шукає інвесторів. Ми довго переписувалися, і він здавався розумним та серйозним. Коли запропонував вкласти гроші, я не сумнівалася. Але після переказу він зник, а його акаунт був видалений», — жінка, 34 роки.
«Дівчина розповідала, що працює моделлю та багато подорожує. Вона писала, що хоче приїхати до мене, але в останній момент виникла проблема: її картку заблокували за кордоном, і вона просила скинути гроші на квиток. Я перевів, але через день її профіль зник», — чоловік, 41 рік.
«Хлопець писав, що живе у Великій Британії, але планує переїзд в Україну. Він розповідав, що вкладає гроші у криптовалюту, і запропонував мені теж інвестувати. Я внесла невелику суму, а він показував, як вона нібито зростає. Потім попросив більший внесок — я скинула ще більше, а після цього він просто зник», — жінка, 29 років.
Звісно, не всі користувачі апріорі шахраї, і ми не закликаємо вас видаляти свій акаунт у Tinder. Проте ви можете захистити себе від потенційної фінансової та психологічної загрози за допомогою наших порад.
Завжди ставте власну безпеку на перше місце — обережність у знайомствах онлайн допоможе уникнути неприємностей.
Часом шахраї навіть можуть погодитись на зустріч із вами (проте після першого побачення зникнуть разом із вашими грошима або цінною інформацією). Зверніть увагу на такі речі.
Безпека — завжди пріоритет. Краще перестрахуватися, ніж шкодувати.