Досягти поставлених цілей можливо навіть маючи скромний дохід. На це знадобиться більше зусиль і часу, оскільки планування витрат буде більш ретельним. Але за умови правильного розподілу фінансів позитивний результат гарантований. Змоделюємо ситуацію: Павло — менеджер з роботи з клієнтами. Живе в Дніпрі та планує купити квартиру. Загальний дохід разом з офіційною зарплатою та непостійним додатковим заробітком на аутсорсі становить 10-15 тис. грн. Як Павлові реалізувати план з придбання нерухомості та правильно розподілити бюджет?
Неправильний приклад постановки мети: хочу купити квартиру в Дніпрі. Правильний приклад: необхідно за 5 років накопичити 90 000 грн на початковий внесок на однокімнатну квартиру в Дніпрі. Мету потрібно конкретизувати: на що накопичуємо, яка сума та на який період. Якщо збирає вся сім'я, а не одна людина, важливо, щоб кожен поділяв поставлену мету, був відповідальним за свій внесок та активно брав участь у плануванні.
Це необхідна складова для того, щоб накопичити на фінансову мету. Потрібно аналізувати витрати, визначати зайві витрати та коректувати їх. Це нескладний процес — можна скористатися електронною таблицею (Excel, Google-таблиці) або додатками для обліку особистих фінансів.
Павло накопичує самостійно, тому на допомогу сім'ї не розраховує. Щоб відкласти гроші з маленькою зарплатнею, він фіксує всі витрати щодня. Облік витрат має стати рутинним процесом, на нього потрібно виділити час. Найкомфортніше робити це ввечері після вечері — наприклад, за чашкою чаю. Важливо вносити всю інформацію, щоб не проґавити дрібні витрати. Павло зберігає чеки та фіксує точні суми — це знижує ймовірність похибок наприкінці місяця.
Витрати потрібно категоризувати на оренду, оплату ЖКГ, одяг/косметику, транспорт, розваги, кредити, освіту та медицину. Не варто створювати додаткові категорії, щоб не заплутатися.
Павло оновлює дані таблиці щодня після роботи. У мобільному додатку доступні дані щодо оплати картою. Готівкові витрати фіксуються за чеками. Павло планує закрити споживчий кредит протягом року. Щомісячний платіж становить 1500 грн — він також фіксується в таблиці. Приклад:
Наприкінці місяця Павло аналізує витрати. Він виділяє кольором ті категорії, на яких можна заощадити. Далі — про те, як навчитися жити економно та відкладати гроші.
Покупцям властиві імпульсивні покупки. Як правило, це дрібниці, які не коштують дорого: одяг або косметика зі знижками, алкоголь, харчові продукти (особливо за зниженою вартістю), подарунки, бюджетні товари для дому, побутова хімія тощо. Навіть якщо ці дрібниці окремо стоять дешево, загальна сума буде великою. Людина психологічно орієнтується на обсяг: купив багато всього, зате як дешево!
Згідно зі статистикою, такі імпульсивні покупки роблять магазинам до 50% обороту. Часто люди не планують купувати ту чи іншу річ, але роблять це несвідомо. На це й націлений маркетинг. Наприклад, розповсюджена практика — розташовувати необхідні товари в кінці залу супермаркету: хліб, овочі, м'ясо. На самому початку розташовуються інші продукти, на які попит помітно нижчий. А перед тим як дістатися до бажаного товару, покупець проходить шлях від другорядних продуктів до основних. Так зростає ймовірність того, що він придбає зайве.
Щоб мінімізувати можливість спонтанних покупок, варто дотримуватися таких правил:
Павло може заощадити 3300 грн на місяць з правильним розподілом доходів. За рік ця сума складе 39 600. За п'ять років — 198 000 грн.
Накопичення можуть знецінитися інфляцією. Щоб цього не сталося, а капітал примножився, відкрийте депозит. Відсоток по вкладах становить 5-8% річних залежно від банку.
Оплата кредиту — регулярна витрата. Однак знизити кредитне навантаження можливо.