Як створити сильний та надійний пароль?

Телефон

Паролі є серією символів (цифр, букв або спеціальних символів), які дозволяють вам автентифікувати себе під час доступу до місця або послуги. Фактично вони схожі на ключ, який ви використовуєте щодня, щоб замикати та відмикати вхідні двері. І саме тому, як і ваш ключ від дому, паролі мають бути унікальними, щоб ніхто не міг їх вгадати та отримати доступ до вашої поштової скриньки, Spotify або банківського рахунку.

Як переконатися, що ви створили надійний пароль, і як його запам'ятати? Ця стаття познайомить вас із методами, які допоможуть вам вибрати оптимальні паролі та PIN-коди.

Важливість безпечного пароля

Кіберзлочинність — одна з найбільших сучасних проблем, з якою стикається кожна людина та компанія. І хоча хакери рідко намагаються вгадати єдиний пароль для доступу до особистої інформації користувача, вони все ж таки проводять так звані «словникові атаки». Вони характеризуються своїм масштабом і можуть одночасно орієнтуватися на тисячі чи навіть сотні тисяч користувачів. За допомогою передових автоматизованих систем ці злочинці намагаються вгадати ідентифікатори користувачів, пробуючи безліч комбінацій адрес, які часто використовуються, електронної пошти та паролів.

Якщо ваш пароль простий, хакерам буде набагато легше знайти його у словнику паролів. Залежно від атакованої платформи вони можуть автентифікуватися у вас і отримати доступ до конфіденційних даних.

У 2013 році саме це сталося з Yahoo, коли постачальник вебпослуг став жертвою найбільшої кібератаки в історії інтернету — загалом постраждали понад 3 мільярди облікових записів користувачів.

Є сайт haveibeenpwned.com, який дозволяє перевірити адресу електронної пошти на предмет злому та витоку даних.

Методи вибору надійного пароля

Вибір пароля ніколи не буває легким, а оцінити його надійність часто буває непросто. Є кілька методів, які можна використовувати для створення надійних та складних для підбору паролів. І хоча багато сайтів зараз встановлюють жорсткі правила для вибору надійного пароля, є й інші фактори, які слід враховувати:

  • уникайте повторення чи числових послідовностей. Якщо ваш пароль складається з елементів або ряду цифр, що повторюються, алгоритмам хакерів буде легше його вгадати;
  • не використовуйте слова або цифри, які стосуються вас. Важливо уникати використання чисел або слів, які безпосередньо пов'язані з вами або вашими звичками — наприклад, вашу адресу, дату та місце народження. Цю інформацію кіберзловмисникам легко знайти, що дозволяє використовувати її для вивчення комбінацій, що складають ваш пароль.

Наприклад, візьмімо загальнодоступний обліковий запис Instagram. Хакери можуть легко визначити місто, в якому ви живете, або місце, де ви проводите більшу частину відпустки. Якщо ви часто буваєте у Львові, їхні системи будуть орієнтовані на це місто та спробують перевірити, чи є це місце у вашому паролі. Якщо ви використовуєте Lviv1313, ваш пароль легко вгадати.

Ці поради та прийоми також можуть забезпечити надійніший захист вашого пароля:

  • уникайте серій, які утворюють візерунок на клавіатурі. Це пов'язано з тим, що хакери знають, що багато людей схильні вибирати свої паролі на основі шаблону клавіатури;
  • виберіть 4 випадкові слова та цифри або спеціальні символи. Метод, що підвищує безпеку вашого пароля, полягає у виборі випадкової послідовності, наприклад, що складається з 4 повних слів та інших символів;
  • не використовуйте той самий пароль на різних платформах. Хакери знають, що це поширена тенденція, і вона дозволяє їм набагато легше зламувати облікові записи.

Питання, як часто слід змінювати паролі, є предметом суперечок. Якщо він досить складний, у цьому немає потреби. Але якщо є якісь сумніви щодо того, чи мають треті особи доступ до ваших даних, паролі слід негайно змінити. Якщо ви вважаєте, що хтось міг отримати доступ до вашого банківського рахунку, заблокуйте свою картку та негайно зв'яжіться з відділом обслуговування клієнтів вашого банку.

Таким чином, чим довший ваш пароль і чим більше випадково вибраних слів, спеціальних символів та цифр він містить, тим він надійніший. Крім того, паролі необхідні не тільки для входу на сайт або до інтернет-банкінгу, але й для всіх програм, якими ви користуєтесь.

Пам'ятайте: чим більше у хакера інформації про вас, тим вища ймовірність спроби отримати доступ до ваших особистих даних та облікових записів. Наприклад, якщо ваш обліковий запис Amazon зламано, відповідальні особи цілком можуть використати його для здійснення шахрайських замовлень від вашого імені.

Чи хороша ідея використовувати менеджер або генератор паролів?

Генератор паролів

Ви можете знайти безліч генераторів паролів в інтернеті, які випадково надають вам комбінації слів, цифри та спеціальні символи для створення надійного пароля «під ключ». Хоча ці генератори можуть бути корисними, пропоновані ними паролі часто неможливо запам'ятати.

Менеджер паролів

У наші дні, коли потрібно запам'ятати так багато паролів, як ви можете не натискати «Я забув свій пароль» раз на два тижні? Що ж, тут на допомогу приходить менеджер паролів.

Менеджери паролів потрібні. Ніхто не повинен запам'ятовувати усі свої паролі. Менеджер просить вас запам'ятати тільки один пароль, який потім дозволяє отримати доступ до інших, що зберігаються в зашифрованому вигляді.

Пароль для доступу до менеджера відомий лише користувачеві. Якщо він надійний, решта паролів у безпеці, і запам'ятовувати кожен з них не потрібно. Менеджери паролів зазвичай пропонують вбудований генератор, який запропонує безпечну комбінацію, щойно вам знадобиться створити її. Якщо ви вирішите використати ту, яку надано, вона буде збережена вашим менеджером паролів.

Як вибрати надійний PIN-код

Як і паролі, PIN-коди призначені для вашої автентифікації. Вони складаються з цифр і використовуються для банківських карток, SIM-карток або смарткарток.
Щоб підібрати найбільш безпечний PIN-код, важливо вибирати числа навмання, уникаючи повторення або особистої інформації, такої як дата народження, поштовий індекс або будь-якого іншого числа, пов'язаного з вами та вашими звичками.