Internet Explorer не підтримується. Оновіть браузер або використовуйте інший.

Оновіть

UA creditplus
0 800 753 363 безкоштовно по Україні
0 800 753 363 (безкоштовні дзвінки по Україні)
Час роботи служби підтримки:
Пн-Пт: з 8:00 до 23:00
Сб-Нд: з 8:00 до 22:00

Основи кібербезпеки. Частина 1 — види онлайн-шахрайства

Комп'ютер

На хитрощі шахраїв можуть попастися не тільки підлітки або люди похилого віку. Стаття буде корисною для кожного — усі ми знаємо, як треба та як не треба, але не завжди здатні розпізнати підступ. Навіть досвідчені користувачі часом потрапляють у неприємні ситуації. У цьому матеріалі ми розповімо про види віртуального шахрайства і про те, як уберегти себе та свої гроші.

Злам

Практично кожен користувач отримував повідомлення з проханням переслати грошей від родича або знайомого, з яким роками не спілкувався. Зламалася машина, потрапив до лікарні, забрали до поліції — приводи різні. У більшості випадків розпізнати спробу шахрайства легко. Але зловмисники стали використовують більш просунутий і багатоетапний спосіб — пересилання спамних посилань.

Наприклад, вам відправляють пусте повідомлення з одним лише посиланням. Якщо ви перейдете за ним, на ваш гаджет потрапить вірус, який краде платіжні дані. Більш лайтова версія — фейкове вікно онлайн-банкінгу, який запитує ваші особисті дані. Друг надіслав посилання нібито з опитуванням і просить його пройти. Навіть тут користувачі часом роблять помилку та вводять персональні дані: номер телефону, електронну пошту, дату народження тощо. Часом доходить до номера банківських карток.

Висновок: якщо хто-небудь просить у вас грошей у чаті, відзначайте повідомлення як спам. Людина, якій дійсно потрібні гроші, найімовірніше подзвонила й особисто б попросила кошти в борг. Також не переходьте за підозрілими посиланнями. Як їх розпізнати — далі.

Шахрайський giveaway

Різні магазини в інстаграмі часто проводять розіграші з призами. Їхня кінцева мета — залучити нових підписників, покупців і розрекламувати товари. Часто учасників просять перейти за посиланням в шапці профілю. Як ми вказували раніше, подібні посилання можуть виявитися небезпечними, оскільки навіть сторінки публічних людей і великих магазинів можуть бути зламані. 

Як визначити? Зверніть увагу на останні публікації — з якою частотою викладалися пости. Варто насторожитися, якщо тематика публікацій змінилася, в текстах з'явилися дивні помилки й звична подача разюче відрізняється. Не варто брати участь у розіграшах магазинів, у яких занадто мало публікацій або навпаки — багато, але їх виклали протягом декількох днів. Також кількість лайків має відповідати кількості підписників — як правило, співвідношення між лайками та підписниками становить не менш ніж 15%. 

Обман на благодійності

Ви напевно бачили під популярними постами прохання про допомогу хворим, бідним тощо. Шахраї шукають жалісливих користувачів, які купляться на благання про допомогу собачці — її скоро присплять, потрібні гроші на визволення/лікування. Тема тварин вдало проходить з більш молодими людьми. Тема тяжкохворих дітей — з більш дорослою аудиторією, у якої вже є свої діти, і чужих їм дуже шкода. Платіжні реквізити в коментарях можуть належати шахраям. Гроші підуть не на лікування/продукти/плату за житло для безпритульних. Кошти потраплять до кишені зловмисників.

Як розпізнати? Вивчіть сайт фонду, від імені якогось просять про допомогу. Як правило, навіть ті, які відкрилися недавно, активно публікують новини та звітують про виконану роботу по всіх каналах. Якщо у фонду навіть немає сайту, і це просто сторінка в інстаграмі — ймовірність шахрайства прагне до 100%. Крім того, чесні організації просять переказати гроші не на особисту картку, а на рахунок фонду. 

Висновок: переказуйте гроші на благодійність тільки тим, кого особисто знаєте і кому довіряєте. Окремі люди, яким необхідна допомога, найімовірніше звернуться до великого фонду — наприклад, Tabletochki.

Дорогі товари за низькою ціною

Магазини часто роблять знижки на товари, але аукціони небаченої щедрості — рідкість. Таке може статися в невеликих магазинах, які продають швидкопсувні товари: харчові продукти або косметику. Коли термін придатності добігає кінця, на такі товари роблять великі знижки. Однак якщо смартфон, який коштує 500$ у всіх магазинах гаджетів, раптово продаватимуть за 100-200$ у якомусь невідомому пункті продажів, варто насторожитися. Це буде або підробка, або шахрайство. Наприклад, на фейковому акаунті продають елітну парфумерію за ціною «Червоної Москви» або айфони за вартістю мішка яблук. Після оплати шахраї перестануть виходити на зв'язок, і у вас не буде ані айфона, ані грошей.

Висновок: не піддавайтеся спокусі купити люксову річ за низькою ціною. У кращому випадку вам відправлять підробку. Якби елітний магазин оголосив колосальний розпродаж, про це трубили б усі ЗМІ задовго до старту, і товари б закінчилися за п'ять хвилин після початку продажів.
 

utm_Campaign
Сума:
грн
-
+
Термін:
днів
-
+
  • Сума

  • Проценти

  • Сума погашення

Код активований