Internet Explorer не підтримується. Оновіть браузер або використовуйте інший.

Оновіть

UA creditplus
0 800 753 363 безкоштовно по Україні
0 800 753 363 (безкоштовні дзвінки по Україні)
Час роботи служби підтримки:
Пн-Пт: з 8:00 до 23:00
Сб-Нд: з 8:00 до 22:00

Як правильно позичати гроші знайомим

як позичити гроші друзям

Незалежно від матеріального становища хто завгодно може зіткнутися з необхідністю позики. Гроші на оплату життєво необхідного або грандіозну покупку — кожен переслідує свої цілі. Читач цієї статті — "кредитор", у якого колись брали або збираються взяти гроші друзі. Чи варто позичати, як контролювати виплати, що робити, якщо знайомий не повертає борг і багато іншого — в нашому матеріалі.

Плюси та мінуси

У першу чергу, варто розуміти, що ви нічого не отримаєте натомість. Якщо друг відповідальний і дійсно повертає борги, відносини зміцняться на рівні довіри. Зрештою, складна ситуація може трапитися й у вас. Але коли банки або МФО отримують відсотки за користування кредитними коштами, вас очікують максимум цукерки або шампанське. Тому, якщо ви чекаєте на значну подяку без попереднього обговорення відсотків, це навряд чи станеться.

У позики у друзів значно більше мінусів, причому для обох сторін. Совісний позичальник буде переживати, як повернути борг, щоб не заподіяти дискомфорту. Якщо не буде виходити віддати його вчасно, він буде психологічно страждати та звинувачувати в цьому себе. Більш безвідповідальний друг взагалі не буде переживати, тому що виставить на передній план маніпулятивну складову — вашу дружбу. Ви ж друзі, невже не можна тиждень-місяць почекати? В обох випадках найбільший дискомфорт відчуває кредитор.

Як уникнути сварки та позичити правильно

Згадайте ситуацію, коли ви разом з цією людиною ходили на каву. Це показовий приклад. Хто платив, якщо ніхто не викликався пригощати? Якщо ви, то чи повернув друг вам гроші за це? Віддав після вашого нагадування, перерахував моментально чи через день, або не повернув і зовсім? Таким чином, ви формуєте міні-версію кредитної історії людини. Перш ніж видати кредит, фінансова установа перевіряє всю інформацію про потенційного клієнта. Крім того, у банку немає особистих упереджень — він не посилається на те, що це просто хороша людина. Він оцінює фінансову відповідальність позичальника.

Як правило, сучасні люди звертаються за грошима в банк (або збільшують кредитний ліміт за карткою), МФО або до родичів/близьких. Уточніть, чому ваш приятель хоче позичати гроші не в фінустанові. Можливо, у нього відкриті п'ять кредитів, і він не може їх закрити? В цьому разі з грошима ви попрощаєтеся якщо не назавжди, то надовго. А може, він не знає про нові продукти банків або мікрофінансових організацій. Обговоріть це питання.

Якщо все ж вирішили позичити, давайте в борг ту суму, яку не шкода втратити. Найважливіше — складіть боргову розписку. Маніпуляції дружбою або думки про те, що "ми ж друзі, потім віддасть" здатні увігнати в реальну депресію на ґрунті нестикування реалій дружби та фінансів. Як ми говорили раніше, в ідеалі ці два поняття краще не змішувати. Розписка допоможе вберегти від відвідувань психологів, що викличе додаткові витрати. У разі неповернення коштів вам буде чим апелювати. За рекомендацією юристів, у документ потрібно вписати ПІБ (позичальника та кредитора), адресу, дату видачі грошей і дату погашення боргу, суму, мету передачі, підтвердження отримання грошей (ініціали, підпис позичальника). Нотаріальне посвідчення не обов'язкове, але бажане (особливо, якщо ви встановите відсотки). Писати можна від руки або набрати на ПК.

Як сказати ні

У кожному правилі є винятки. Друзі — люди, на яких можна покластися в критичній ситуації. Наприклад, необхідні гроші на лікування. Потрібна сума у вас є, і ви можете її дати. Але бувають ситуації, коли ви розумієте, що нічого, крім відмови, дати ви не можете.

  • Потягніть час. Скажіть, що потрібно порадитися з сім'єю, чи дозволяє бюджет дати гроші в борг. У результаті може виявитися, що й правда нічого буде дати.
  • Відповідайте чітко та надайте аргументи. Якщо станете мимрити, вас буде простіше переконати в протилежному вирішенні.
  • Попросіть у борг у друга. Ви зможете проаналізувати його поведінку в цій ситуації. Особливо, якщо приятель має проблеми зі своєчасним поверненням грошей. Можливо, після кількох ваших прохань він знайде інший об'єкт.

Що робити, якщо друг не віддає гроші

Якщо у вас є боргова розписка, можна притягнути друга до відповідальності через суд. Це останній варіант, якщо нагадування та попередження на приятеля не діють. Подача позову не гарантує те, що суму вам повернуть, але зате справедливість візьме гору. Втім, краще б грошима.

Розписку не складали — що робити? Потрібно зібрати максимум доказів того, що гроші брали в борг. Це можуть бути особисті листування, де якимось чином ви обговорювали позику. Наступний крок — подача заяви в поліцію. Кримінальну справу можуть не відкрити з багатьох причин. Але якщо це сталося, ви можете відразу звертатися до суду з вимогою стягнення грошей. Кримінального розгляду можна не чекати й покластися тільки на переконливість доказів, які ви надали суду. Ухвалення позитивного рішення за вашою справою не означає, що ви відразу отримаєте гроші. Після цього потрібно отримати виконавчий лист у суді, найняти юриста й далі розбиратися в тонкощах повернення.

utm_Campaign
Сума:
грн
-
+
Термін:
днів
-
+
  • Сума

  • Проценти

  • Сума погашення

Код активований