Internet Explorer не підтримується. Оновіть браузер або використовуйте інший.

Оновіть

UA creditplus
0 800 753 363 безкоштовно по Україні
0 800 753 363 (безкоштовні дзвінки по Україні)
Час роботи служби підтримки:
Пн-Пт: з 8:00 до 23:00
Сб-Нд: з 8:00 до 22:00

Основи кібербезпеки. Частина 2 — як убезпечити себе від онлайн-шахрайства

Зловмисник

Є різні види кібершахрайства, і з кожним роком їхня кількість зростає. У попередній статті ми докладно описали приклади популярних стратегій шахрайства в інтернеті. У другій частині розповімо про те, як уникнути таких ситуацій та захистити себе.

Техніка безпеки

Не потрібно винаходити велосипед і шукати експертів в області безпеки, щоб захистити конфіденційність інформації. Фахівці рекомендують дотримуватися кількох правил.

1. Зробіть акаунти в соцмережах закритими. Актуально, якщо ви вважаєте за краще не приховувати особисту інформацію: ім'я, вік, місце проживання та навчання. Таким чином ви знизите інтерес шахраїв, оскільки в них не буде вхідних даних, якими можна маніпулювати. Їм буде складніше відстежити ваші інтереси: бажання поїхати у відпустку (пропозиція нібито безплатної або дуже дешевої путівки), купити автомобіль, влаштувати фотосесію тощо. Легко втратити пильність і спокуситися на вигідну, на перший погляд, пропозицію.

2. Не публікуйте персональну інформацію у відкритому доступі.

 • Не викладайте фото житла та види з вікна. Якщо на додачу до цього ви раніше публікували предмети розкоші — гаджети, дорогі прикраси — у шахраїв з'явиться чітка інформація, на що потрібно почати полювання. 
 • Вимкніть геомітки в налаштуваннях камери. Якщо ви запостили знімок з геоданими, вас буде простіше знайти. Таку інформацію можуть використовувати для таргетованої реклами в кращому випадку. У гіршому — у зловмисників з'явиться інформація про те, де ви працюєте, живете, відпочиваєте. 
 • Не публікуйте унікальні дані квитків, купонів тощо. Популярний спосіб безплатно потрапити на концерт — використати чужий штрихкод, опублікований у соцмережах. А коли ви намагатиметеся потрапити на захід, виявиться, що квитком уже скористалися. Розбиратися на місці, хто винен і чому замість вас прийшла інша людина, організатори не стануть. 
 • Не афішуйте інформацію про відсутність вдома. Повернувшись з відпустки або офісу, є ймовірність виявити неприємний сюрприз у вигляді погрому або як мінімум спроби зламу. Типова омана, що для розкриття квартири потрібно багато часу.

3. Перевіряйте інформацію, яку отримуєте навіть від близьких друзів. Якщо вам пише друг з терміновим проханням позичити грошей, поставте йому навідні запитання — ті, на які може відповісти тільки він. І бажано, щоб відповідь не можна було знайти в листуванні. Навіть якщо у близької людини безвихідне становище, і гроші потрібні терміново, вона найімовірніше підвищить кредитний ліміт на картці або візьме мікрокредит. Писати повідомлення про критичну ситуацію ніхто не стане — найімовірніше друг зателефонує, оскільки навряд чи у нього є зайвий час, який можна витратити на листування.

Занадто вигідні пропозиції — у 99% пастка. Ще 1% — помилка. Наприклад, злетіли дані з сервера або магазин не оновив інформацію, і вказані невірні ціни. Айфон ніколи не буде коштувати 100$, поки керівництво компанії не ухвалить рішення створити максимально бюджетну лінійку гаджетів. Ніхто ніколи не подарує ноутбук, якщо ви просто підпишетеся і перейдете за посиланням. Не варто довіряти аукціонам небаченої щедрості від непідтверджених акаунтів. Як правило, великі магазини або публічні особи подають запити на заповітну блакитну галочку поруч з назвою/ім'ям у соцмережах. Дрібні магазини не можуть розраховувати на таке підтвердження. Тому перевірити їхню справжність можна за допомогою посилань на сайті, які ведуть на сторінки у фейсбук, інстаграм тощо.

Також можна перевірити дату реєстрації за допомогою whois.net, pr-cy.ru або cy-pr.com. Строк придатності шахрайських сервісів становить не більше 1-2 місяців. Після закінчення терміну хостинг-провайдер призупиняє роботу домену. 

4. Дізнайтеся якомога більше про способи оплати. Великі компанії не попросять відправити кошти на особисту картку або віртуальний гаманець. Як правило, для переказу грошей використовують банківські рахунки, навіть якщо компанія невелика.

Підсумки

 • Не робіть профіль публічним — закрийте обліковий запис від сторонніх людей. Якщо ця опція не для вас, не поширюйте в соцмережах інформацію про місце проживання, навчання і роботи (якщо це не LinkedIn, GlassDoor тощо, і ви вмієте відрізняти справжніх рекрутерів). 
 • Використовуйте унікальні паролі для кожної соцмережі, електронної пошти та профілів в інтернет-банкінгу. Вони повинні складатися мінімум з 8 символів і містити складні символи, цифри, великі букви тощо. Нікому не передавайте дані про паролі — навіть близьким.
 • Не публікуйте свою або чужу особисту інформацію: телефони, номери банківських карток, домашню адресу тощо.
 • Намагайтеся не додавати в друзі незнайомих людей.
 • Не переходьте за підозрілими посиланнями — ані від незнайомців, ані від близьких. Сторінки можуть бути зламані. У першому випадку це може бути цілеспрямований акт шахрайства.
utm_Campaign
Сума:
грн
-
+
Термін:
днів
-
+
 • Сума

 • Проценти

 • Сума погашення

Код активований