Чотири поради, як виховати фінансово відповідальну дитину

Дитина

Поява дитини на світ може бути одним із найрадісніших, найзахопливіших і водночас найстрашніших моментів у вашому житті. Вони суттєво змінюють ваш побут, роблячи його більш насиченим і трохи складнішим, але, що важливіше, вони можуть зробити ваше життя кращим з усякого погляду. Як батьки, ваша мета — виростити розумних, успішних і добрих дітей. Ваш обов'язок — виховувати, заохочувати та навчати їх життєвих навичок.

Однією з важливих навичок, яка стане їм у пригоді в дорослому житті, є фінансова відповідальність. Спілкування про гроші в ранньому віці може допомогти сформувати здорові звички. Те, як ваші діти поводяться з грошима з раннього дитинства до університету, може визначити, чи будуть вони успішними, чи житимуть від зарплати до зарплати.

Ось кілька порад, які допоможуть дітям ухвалювати мудрі фінансові рішення.

Витрачати, заощаджувати, дарувати

Допоможіть своїм дітям визначити пріоритети здорових звичок на все життя, розділивши їхній дохід на три відерця — одне для витрат, одне для заощаджень і одне для роздачі іншим. Це чудовий навчальний інструмент, який можна використовувати змалечку та адаптувати в міру зростання доходу.

  • Заощаджуй 30%. Заощадження вчить відкладати задоволення на потім і дає дітям відчуття вдячності за те, чого вони хочуть. З часом це також дасть відчуття безпеки перед невідомим майбутнім.
  • Віддавай 20%. Діти від природи люблять допомагати іншим. Маючи можливість віддавати, вони відчувають впевненість у тому, що можуть змінити світ на краще. Деякі батьки залучають дітей до громадських та некомерційних проєктів — а наразі в Україні їх тисячі.

Дозвольте дітям заробляти гроші

Діти не повністю розуміють поняття грошей, доки не матимуть власних. Надання грошової допомоги — це швидкий спосіб навчити дітей грошей і відповідальності — але тільки якщо вони будуть працювати, щоб заробити ці гроші. Почніть з визначення того, які основні домашні обов'язки необхідні для того, щоб бути поважним членом сім'ї, який робить свій внесок, а які допоміжні завдання заслуговують на додаткове грошове заохочення. Допомагаючи дитині зрозуміти зв'язок між роботою та винагородою, ви допоможете їй налаштуватися на успіх у житті.

Допоможіть громаді

Як найкраще навчити дітей цінувати гроші? Виховувати у себе вдома атмосферу вдячності. Волонтерство та допомога тим, кому пощастило менше, вчать співчуття, і якщо ви хочете виховати вдумливих, вдячних дітей, цього не можна навчити лише словами. Це має бути підкріплено ділом.
Оберіть справу, яка важлива для вашої родини, і залучіть дітей до її вирішення. Пожертвування часу, речей або грошей благодійним та неприбутковим організаціям може показати їм, яку роль відіграє кожна людина у зміцненні наших громад. Зверніться до обраної вами благодійної організації, щоб дізнатися про їхні нагальні потреби, і залучіть своїх дітей до допомоги в їхньому вирішенні. Зрештою, те, як ви витрачаєте свої гроші, вчить дітей більше, ніж те, що ви можете сказати про фінансову відповідальність.

Складіть план для навчання в університеті

Після народження дитини ви, як правило, більше стурбовані негайними витратами на підгузки та догляд за дитиною, ніж заощадженнями на освіту в закладі вищої освіти. Однак, дуже важливо почати відкладати гроші якомога раніше — навіть якщо це буде лише 1000 гривень на місяць. Коли ваші діти підростуть, залучайте їх до розмови про планування навчання у виші. Поговоріть зі своїми дітьми про висхідну вартість вищої освіти й про те, яку роль ви очікуєте від них у покритті цих витрат. Окресліть ваші варіанти оплати за університет: від стипендій, якщо мета — вступити на бюджет, до роботи під час навчання.

Навіть якщо ви можете дозволити собі оплатити 100% навчання вашої дитини, фінансова участь у грі є важливим навчальним моментом для ваших дітей. Заздалегідь повідомте про свої очікування і допоможіть дітям зрозуміти цінність здобуття диплома про вищу освіту.

Підсумок

Діти вчаться, спостерігаючи. Найкращий спосіб заохотити дітей до розумних витрат - це демонструвати їх і налагодити чітку, послідовну комунікацію про фінанси на ранньому етапі їхнього життя. Досвід, який вони отримують сьогодні, допоможе закласти фундамент для їхнього довгострокового управління грошима.