Як вигідно придбати житло?

Будинок

Більшість українців наразі не готова купувати високовартісну техніку, авто та й навіть житло. Однак купити квартиру чи приватний будинок зараз найбільш вигідно. Це ризиковано і є певні нюанси, адже ніколи невідомо, куди прилетить ракета. Та якщо ви розумієте, що готові використати «вікно можливостей», ми розповімо, на що варто звернути увагу.

Що треба пам’ятати перед рішенням про купівлю житла

Процес придбання житла — складний та багатоетапний процес навіть за мирних часів. До прикладу, зараз вживані раніше кроки перевірки перед купівлею поповнились новими. Ознайомтесь із наступними кроками, які допоможуть зрозуміти, як купити житло під час війни на вигідних умовах. Йдеться про всі типи будівель: як новобудов, так і вторинного ринку житла.

1. Визначтесь із регіоном

Рієлтори діляться, що наразі купівля житла в таких містах як Київ, Чернігів, Харків, Суми значно впала. Якщо раніше у Києві рієлтор міг укласти мінімум п’ять угод на тиждень, то зараз п’ять угод — це максимальна кількість від початку повномасштабної війни. Крім того, впали й ціни на певні будівлі. Водночас вартість квартир у Львові, Івано-Франківську чи на Закарпатті або лишилась на тому самому рівні, або підвищилась. Зважайте на цей фактор під час ухвалення рішення щодо купівлі житла.

2. Перевірте ліцензії

Купівля-продаж нерухомості завжди передбачає наявність всіх документів. Якщо ви плануєте купити житло в новобудові, запитайте проєкт будівництва та документи, які дозволяють це будівництво (ліцензія, договір оренди чи право власності на дану ділянку).

Якщо вам не можуть надати документи з причини, що їх ще готують/погоджують, відразу шукайте інше. У разі, якщо вам надали документи, перевірте їхню чинність. До прикладу, у документі можуть бути вказані дев’ять поверхів до будівництва, а насправді їх 30. У такому разі також краще пошукати інший об’єкт.

Щодо вторинного ринку — перевіряйте документи на право власності. Якщо не впевнені у своїх силах, запросіть незалежного юриста чи нотаріуса, який допоможе вам із цим. Оскільки важливо перевірити дійсність документів та нівелювати спробу підробки, вам може знадобитись експертна думка.

Зараз в Україні частково діє дозвіл на продаж нерухомості за довіреністю, якщо її підписав та посвідчив консул. Проте документ має бути виданий не пізніше ніж за тридцять днів до підписання договору.

3. Дізнайтесь про статус земельної ділянки

Без різниці, мирний зараз час чи йде війна — ділянка має своє цільове призначення і не може його змінити. Запитайте у забудовника документ про право власності чи договір оренди на земельну ділянку (ту, де зводиться будівля). Призначення має містити тільки «Під житлове будівництво». Також перевірте ділянку на Публічній кадастровій карті. В інших випадках шукайте новий об’єкт.

4. Перевірте, чи безпечна будівля

Під час воєнних дій чимало будинків зазнало ураження. Будівлі можуть мати не тільки пошкодження стін чи даху, а й комунікацій. Перед тим як придбати житло, зверніться по послуги інженерів, архітекторів та технагляду. Експерти допоможуть визначити проблеми, на яких звичайна людина не знається. Під час огляду вони можуть визначити, наскільки будинок зазнав руйнацій чи уражень. До прикладу, зсуви ґрунтів через падіння снарядів мають чимале значення.

5. Упевніться, що ціна на житло справедлива

Трапляється так, що вартість житла перевищує 15-25% ринкової ціни. Треба визначити причину, адже є безліч варіантів: наприклад, бонуси у вигляді паркінгу, що охороняється, або захищена територія, чи додаткові об’єкти інфраструктури.

При цьому варто зацікавитись і причинами заниженої ціни на житло. Проаналізуйте не тільки ліцензії та документи (чи був дозвіл на будівництво і, власне, що може знаходитись під будівлею), а й історію цього будинку. Адже дуже бюджетні квартири чи будинки, як правило, мають певні вади чи залучені у судові процеси.

Де взяти гроші на житло?

Зараз для українців є доступні кредити для придбання квартири чи будинку. «Доступна іпотека» передбачає оформлення кредиту на придбання житла під 7% річних. Такі кредити видають чимало українських банків, зокрема, «ПриватБанк», «Ощадбанк» тощо. Нерухомість можна придбати як на первинному, так і на вторинному ринку. Варто зважати на максимально доступні суми кредитування. Наприклад, «ПриватБанк» може надати максимум 2,5 млн грн для житла, що купується в іпотеку.

Ця програма має соціальний характер. Тому нею можуть скористатись українці, середньомісячний дохід котрих за останні пів року не перевищує 10-кратного розміру середньомісячної зарплати.