Чому наші батьки могли купити квартиру з невеликою зарплатою?

Квартира

Останнім часом нам часто випадають у тіктоці чи інстаграмі відео, де блогери запитуються, звідки у наших батьків були гроші на купівлю житла, навіть працюючи на значно меншу зарплату, ніж ми. Ми вирішили дослідити це питання, щоб розібратись у феномені.

Звідки були гроші на квартири у пострадянському просторі?

Відразу скажемо — ні, в пострадянський період люди не жили краще, і СРСР дав більше поганого, ніж хорошого. Та на той момент економічна ситуація в Україні у часи наших батьків була дещо відмінною. Після розпаду РС в країні відбувалася перехідна економіка, де багато житлових об'єктів були приватизовані або доступні за значно менші кошти. Це створювало можливість для наших батьків здійснити купівлю, навіть з мінімальним доходом.

Також варто згадати про рівень іпотечних кредитів у той час. Банківська система та умови кредитування були менш складні, а процентні ставки значно нижчі порівняно з сьогоденням. Це робило процес отримання кредиту доступнішим для більшої кількості людей.

Крім того, враховуючи інфляційні процеси, вартість житла у минулому може здавалася набагато меншою, ніж вона є сьогодні. Відповідно, навіть із меншими доходами, наші батьки могли встигнути купити квартиру за розумну ціну.

Ще одним важливим фактором є різниця в цінах на житло у великих та малих містах, а також за їхніми межами. У минулому більше людей вибирали локації, які були більш вигідними для них на той момент. Крім того, тоді будинки часто були більш «базовими», а тому й дешевшими. Це зараз можна купити будинок відразу з ремонтом, вбудованими зручностями на кшталт теплої підлоги чи готової котельної.

Нарешті, наші батьки часто мали менше витрат на інші життєві потреби. Наприклад, ринок споживчих товарів був менш розвиненим, а сучасні звички споживання, такі як регулярні відпочинки, ресторани та інше, не були такими поширеними.

Коли ми порівнюємо здатність наших батьків купити житло з нашою власною, важливо враховувати ці різні фактори.

Як купити житло в сучасних реаліях, та чи варто це робити у 2024?

Наразі купівля житла може здаватись ризикованою ідеєю, адже, на жаль, немає жодних гарантій. Проте, якщо ви вирішили придбати житло навіть за таких обставин, ось кілька порад, які можуть допомогти вам в цьому процесі.

1. Ретельно дослідіть ринок. Усе починається з аналізу, адже вам треба розуміти ціни на ринку нерухомості, можливості та ризики.

2. Звертайте увагу на тип технології будівництва. Окрім того, що це важливо для таких факторів, як енергоефективність, надійність та міцність, зважайте також на те, що зможе «пережити» падіння уламків. Найменш надійні в цьому плані панельні будинки. Натомість монолітно-каркасні чи навіть цегляні будівлі вважаються міцнішими. Це не означає, що у разі повітряної тривоги варто нехтувати укриттям, та вірогідність того, що будинок вціліє, значно вища.

3. Порада від експертів. Зверніться до фахівців з нерухомості або агентств, які мають досвід у роботі в умовах війни. Вони можуть надати цінні поради та інформацію про поточну ситуацію на ринку.

4. Підготовка до ризику. Розгляньте можливі ризики та втрати, які можуть виникнути в результаті придбання нерухомості в умовах війни. Важливо мати запасні плани і розглядати альтернативні варіанти. Наприклад, ви можете розглянути варіант купівлі будинку в нейтральнішому місці — як містечку, так і селищі — де нема критично важливої інфраструктури.

5. Фінансова стійкість. Переконайтеся, що ви маєте достатні фінансові ресурси для здійснення купівлі та покриття можливих непередбачених витрат.