Як правильно та легко відповідати дітям на запитання про гроші

Навчання

Діти дуже допитливі. Часто вони ставлять такі запитання, що ми й самі дивуємось — а чому так? Коли запитання доходять до фінансової теми, ми не завжди знаємо, як правильно дати ту чи іншу відповідь. Тож ми зібрали найпопулярніші цікавинки від дітей та знайшли правильні та доступні відповіді.

«Чи ми багаті?»

Відповідь: Чому б тобі не розповісти мені, що означає бути багатим?

Замість того, щоб заперечувати, дитячі психологи рекомендують ставити відкриті запитання, щоб звузити уявлення дитини про те, що таке багатство. Діти зазвичай сприймають багатство як великий будинок, наявність приставки, дорого компʼютера та багато інших матеріальних речей.

Якщо ви не хочете давати пряму відповідь «так» чи «ні», підведіть розмову до висновку, що ми мало знаємо про гроші наших сусідів, і що бути багатим не так важливо, як володіти іншими якостями, наприклад, добротою і творчими здібностями.

«Скільки грошей ти заробляєш?»

Відповідь: Почнемо з того, що поговоримо про те, як ми використовуємо гроші, які я заробляю.

Найкращий спосіб впоратися з цим запитанням — пояснити, що, можливо, ми дійсно захочемо ділитися своєю зарплатою, коли дитина вже буде в старшій школі. Але спочатку їй потрібно дізнатися набагато більше про те, скільки насправді коштує те, що сім'я має і робить. Зрештою, тут важлива не стільки сума доходу, скільки контекст.

Те, що може здатися найчеснішою, прямолінійною відповіддю — назвати цифру — нічого не означатиме для дитини, яка ніколи не бачила нічого більшого за 100-гривневу купюру.

Психологи рекомендують залучати дітей до сімейних фінансів, чи то сидячи разом з вами, коли ви оплачуєте щомісячні рахунки, чи обговорюючи, скільки коштує поїздка в літній табір або уроки гри на фортепіано.

Якщо дітям нудно від цього, це нормально — це просто означає, що вони ще не готові вчитися. Якщо їм не нудно, вони можуть почати дізнаватися про інші витрати, наприклад, про вартість оренди житла чи іпотеки, а також про податки. У старших класах, коли вони матимуть краще уявлення про те, скільки грошей коштує життя, у них буде більше контексту щодо вашого заробітку.

«Чому сім'я Катеринки має більший будинок, ніж ми?»

Відповідь: Я не знаю — є багато причин, чому у них може бути більший будинок, ніж у нас.

Коли йдеться про будь-яку варіацію запитання «Чому хтось інший має більше або менше, ніж ми?», психологи радять рекомендує визнати нерівність, але пояснити, що це нормально.

Добре пояснювати це так: це правда, що деякі люди мають більше, ніж інші, а деякі менше. Це може відбуватись із різних причин. Іноді люди отримують гроші, тому що їх дає сім'я, або вони вибрали певну роботу. Деякі люди вибирають високооплачувану роботу, тому що їм важливо заробляти багато грошей. А певні люди вибирають роботу, яка робить їх найщасливішими. І є сфери, де платять багато грошей, які можуть зробити когось по-справжньому щасливим.

«Чому ти не можеш знайти роботу, яка приносить більше грошей, щоб ми теж могли поїхати кудись влітку?»

Відповідь: Це робота, яку я вибрав. І якби я вибрав іншу, був би нещасливий. Та ще й сварливий.

Цей тип цікавості є справжнім, але він здається жахливо агресивним. Хоча ми зобов'язані давати дітям відповіді навіть на найнеприємніші запитання, цілком нормально спочатку зібратися з думками й почекати, поки не відчуємо себе спокійніше.

За замовчуванням, ви маєте володіти власним вибором, а не говорити про вибір когось іншого. Я міг би зробити інший життєвий вибір, але тоді я був би справжнім буркотуном, як батько, бо не робив би того, що важливо для мене. Я набагато більш любляча людина, тому що я чесний і вірний собі. І це не означає, що хтось інший, хто робить інший вибір, не є таким.

«Чому ти не відправиш мене до приватної школи/ліцею?»

Відповідь: Ми вирішили, що гроші краще використати на...

Хоча батьки зазвичай відповідають: «Це занадто дорого» або «Ми не можемо собі цього дозволити», психологи пояснюють, що це дві дуже різні відповіді. Одна з них може бути правдивою (ви можете бути не в змозі собі це дозволити, хоча важко бути впевненим, якщо ви не вивчили всі варіанти, наприклад, фінансової допомоги). А інша є оцінювальним судженням, яке дозволяє батькам додатково пояснити, як вони роблять свій вибір.

Оскільки діти не можуть впливати на ухвалення таких рішень, наступним найкращим рішенням є знання — і це те, чим ми можемо поділитися, будь то пояснення, куди, на нашу думку, краще витратити гроші або чому ми вважаємо, що приватна школа не є правильним вибором для нашої сім'ї.

І відповідь на будь-яке питання взагалі

Відповідь: А чому ти запитуєш?

Це універсальна відповідь на будь-яке запитання про гроші. Вона робить дві речі: дає батькам хвилину, щоб зібратися з думками, замість того, щоб виплюнути рефлекторне «так», «ні» або «не твоя справа»; докопатися до суті того, чому ваша дитина запитує про це.

Молодші діти можуть не потребувати ґрунтовної відповіді, або ж вони шукають зовсім іншої теми для розмови, заснованої на тому, що вони почули в школі в той день.