Не ховайте гроші під матрацом — як з’явились банки й чому це важливо для фінансів

Сейф

Ми знаємо, що банки — це установи, які дають гроші в борг або в яких можна зберігати депозит. Ми знаємо, що через мобільний банкінг зараз можна оплатити будь-що: від комунальних послуг до авіаквитка. Та як взагалі створювались банки й навіщо вони були потрібні? Перші з них взагалі були в Давньому Єгипті. А щоб дізнатись більше, читайте далі про історію банківської справи в нашому матеріалі.

Охорона грошей починаючи із середньовіччя

У давні часи не було потрібно зберігати гроші в банківському рахунку або брати кредити на нові будинки чи підприємства. Навіть грошей як таких від початку не існувало — непогана перспектива, з одного боку, авжеж?

Спочатку все почалося з простої торгівлі товарами. Один чоловік міг мати більше корів, ніж інший, але замість того, щоб носити корову, він міг продати її за гроші. Так народжувалася ідея грошей — цінного обмінного засобу. Але сусіди чи грабіжники легко можуть визначити, що монети лежать в хліві під соломою або ж ви запхали їх у власноруч обжарені горщики. Тож як тримати їх у безпеці? А якщо гроші скінчились, а купити щось треба, то куди звертатись?

Відтак почали з’являтись установи, де гроші можна було лишити «під охорону» або взяти їх у борг. Спочатку банківські установи почали з'являтися у середньовіччі. Люди почали зберігати свої гроші в безпечних місцях, де були великі сейфи. Це дозволяло їм бути впевненими, що їхні заощадження залишаться у безпеці.

Згодом банки розвинулися, надаючи різноманітні фінансові послуги. Люди стали використовувати їх для отримання кредитів на розвиток бізнесу, купівлю житла та інші потреби. Банківські установи також стали місцем для зберігання цінних паперів, акцій та інших цінностей.

Перші форми банківської діяльності з'явилися в Стародавньому Світі. У давньому Єгипті (близько 2000 року до н.е.) існували облікові установи, де люди могли здавати свої цінності під заставу та отримувати позики. Але першими справжніми комерційними банками вважаються римські банки, які з'явилися близько 100 року до н.е. Вони надавали позики під проценти та обмінювали валюту.

Одним із найвідоміших і найдавніших банків був «Монте деі Паскі» в Італії, заснований в 1472 році. Цей банк відомий тим, що перший у світі випускав банкноти — паперові гроші, які були прирівняні до реальних золотих монет.

У Європі банківська система почала активно розвиватися у XVIII столітті. Наприклад, у 1694 році був заснований Банк Англії, який став першим центральним банком у світі. Цей банк мав великий вплив на фінансову політику Великої Британії та світову економіку в цілому.

У США перші банки з'явилися у кінці XVIII століття. Першим комерційним банком був «Банк Північної Америки», заснований у Філадельфії в 1781 році.

Скільки зараз банків у світі, і які функції вони виконують, окрім заощаджень та кредитів?

Важко нарахувати, скільки банків функціонують у всьому світі, але ця цифра сягає сотень тисяч організацій. І наразі, окрім основних функцій, вони надають ще й іншу послуги.

1. Фінансове посередництво. Банки допомагають сполучати тих, хто має гроші, з тими, хто потребує їх для інвестицій або витрат. Вони функціонують як посередник між депозитарями (людьми або підприємствами, які зберігають гроші в банку) та кредиторами (особами або підприємствами, які беруть кредити).

2. Обмін валют. Загалом це одна з найбільш надійних опцій — ще раз наголошуємо, що обмінювати валюту краще у банках, ніж в пунктах обміну, навіть якщо курс здається привабливішим. З банком це безпечніше.

3. Фінансові консультації. Банки надають клієнтам консультації з питань інвестування, планування пенсій, управління активами та інші фінансові послуги.

4. Інвестиційні послуги. Певні банки можуть допомогти з управлінням інвестиціями, обслуговуванням портфелів цінних паперів тощо.

Це не повний перелік сервісів, які властиві банкам. До цього списку можна додати страхування, лізинг, іпотеки тощо.

Як з’явились інші формації кредитування — про МФО

МФО з’явились як певна альтернатива банківським установам. У тому чи іншому вигляді вони функціонували дуже давно, і були націлені на певний сегмент осіб, які не могли звернутись до традиційних банківських установ. Такі організації знаються на наданні невеликих кредитів — в інших країнах, зокрема, на фінансування малого бізнесу, місцевих громад тощо.

Поняття мікрокредитування стало популярним наприкінці XX століття, попри те, що існувало впродовж століть. «Батьком» МФО вважають бангладешця Мухаммада Юнуса, який започаткував програму мікрокредитування у 1976 році. Його компанія надавала мікрокредити малозабезпеченим жінкам, задля того, щоб вони розвивали власний бізнес та могли покращити свої умови життя.

Надалі мікрокредитування стало надпопулярним по всьому світу. Не варто думати, що ця послуга актуальна тільки для країн, що розвиваються. У Німеччині, США, Китаї, Японії, Кореї тощо є тисячі мікрофінансових організацій. І понад це — вони надають ще деякі послуги, окрім класичного мікрокредитування.

Основна мета МФО полягає в тому, щоб підтримати економічний розвиток через надання мікрокредитів, допомогти у разі потреби, і ми у CreditPlus переслідуємо саме цю мету.